Teatr Powszechny w Warszawie uruchomił własny, niezależny kanał VOD (video on demand – „wideo na życzenie”), aktywny pod adresem: vod.powszechny.com. Nowe narzędzie jest przeznaczone do transmisji online spektakli granych na żywo w siedzibie teatru, będzie także głównym miejscem udostępniania nagrań spektakli spoza bieżącego repertuaru i innych form twórczości teatralno-filmowej.
Od dłuższego czasu pracujemy nad łączeniem tradycyjnego teatru i nowych technologii. Spektakl transmitowany na żywo bezpośrednio ze sceny pozwala odczuć atmosferę wieczoru teatralnego – obserwować na bieżąco reakcje widowni, odczuwać jej energię i wpływ na grę aktorów. Dzięki temu dzieło nabiera dodatkowych sensów i jest otwarte na nowe interpretacje, być może niedostępne w tradycyjnym teatrze.
Staramy się wypełniać misję docierania do jak najszerszej grupy odbiorców, nie tylko w Warszawie. Teatr VOD daje unikatową możliwość uczestniczenia w spektaklu bez wychodzenia z domu. Wystarczy stworzyć osobiste konto na portalu, by łatwo i szybko korzystać z udostępnianych treści. Poszczególne transmisje i spektakle repertuarowe będą biletowane (automatyczny zakup biletów online), a pozostałe treści będą dostępne bez opłaty.
Premierowym wydarzeniem na kanale VOD Teatru Powszechnego będzie transmisja na żywo spektaklu „Mein Kampf” w reżyserii Jakuba Skrzywanka – już 24 października o godz. 19.00. „Mein Kampf” zyskał uznanie widzów, którzy docenili odwagę twórców i siłę artystycznego przekazu. O spektaklu pisały liczne media zagraniczne, m.in. „The New York Times”, „The Jerusalem Post i „The Economist”.
Spektakl grany na Scenie Dużej Teatru Powszechnego będzie emitowany w czasie rzeczywistym i dostępny dla wszystkich, którzy w systemie VOD zakupią online bilety z kodem. Liczba biletów jest ograniczona, dlatego warto dokonać zakupu już wcześniej. Więcej informacji o kolejnych premierowych transmisjach na żywo i spektaklach dostępnych online można znaleźć na stronie vod.powszechny.com.
Wychodzimy z założenia, że teatr publiczny w obecnej sytuacji epidemiologicznej oraz polityczno-społecznej za wszelką cenę nie powinien zaprzestać działalności – chodzi o utrzymanie bezcennych wartości każdego teatru, czyli unikatowego zespołu ludzi tworzących sztukę oraz wspólnoty widzów. Dlatego obok tradycyjnej działalności teatralnej chcielibyśmy rozwijać nowe formy działania online. Mamy nadzieję, że po półrocznym okresie strat z powodu odwołanych spektakli i wyjazdów oraz zawieszenia działalności w siedzibie, kanał VOD pozwoli lepiej utrzymać repertuarowy rytm pracy oraz stały kontakt z naszymi widzami.