EN
3.02.2023, 14:26 Wersja do druku

Warszawa. Rusza IX Konkurs „Klasyka Żywa”

Od dziś można zgłaszać spektakle do IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Zgodnie z Regulaminem w Konkursie mogą wziąć udział spektakle powstałe na podstawie tekstów, od których napisania minęło co najmniej 35 lat. Przedstawienia muszą również mieć premierę pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2023 roku i zostać zgłoszone do Konkursu maksymalnie 30 dni od premiery.

Jak co roku teatry mogą również ubiegać się o refundacje części poniesionych kosztów przygotowania premiery – dokładne informacje na ten temat znajdują się na stronie klasykazywa.pl

Spektakle zgłoszone do Konkursu walczą o nominację do 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, będących finałem konkursu, oraz o Nagrodę im. Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe (30 000 zł). Komisja Artystyczna może przyznać również inne nagrody, w tym roku także nagrodę specjalną ogłoszoną w związku z 230 rocznicą urodzin Aleksandra Fredry. Nagroda za najciekawsze wystawienie utworu tego autora, współfinansowana przez Fundację Rodu Szeptyckich, to 14 000 zł.

Finalistów i nagrodzonych wybierze Komisja Artystyczna w składzie: dr Patryk Kencki (przewodniczący), dr hab. Artur Duda, dr Kamila Łapicka, dr Michał Mizera, dr Barbara Pitak-Piaskowska, Jacek Wakar oraz Anna Wakulik.

Więcej informacji: klasykazywa.pl

Materiały do pobrania dostępne są tutaj.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne