EN

7.11.2023, 16:00 Wersja do druku

Warszawa. Rok do otwarcia MSN-u na placu Defilad

Jesienią 2024 roku nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie otwarta dla publiczności. Z tej okazji zaplanowano największą w historii instytucji odsłonę dzieł sztuki pochodzących z niemal 20-letniej, ciągle rozwijanej, kolekcji MSN-u. Będzie to też pierwsza okazja, by w pełni doświadczyć przestrzeni budynku przy placu Defilad i jego miastotwórczego potencjału. Dla zwiedzających przygotowywany jest bogaty program wydarzeń towarzyszących oraz kolejna, szesnasta odsłona festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

fot. Marta Ejsmont/ mat. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Trwają intensywne prace całego zespołu MSN nad pierwszą wystawą kolekcji, przygotowywaną na otwarcie nowego budynku Muzeum. Przeprowadzkę do pomieszczeń przy placu Defilad, transport dzieł oraz montaż prac w galeriach głównych zaplanowano na letnie miesiące 2024 roku. Jeszcze nigdy do tej pory, zbierana od 2005 roku kolekcja polskiej i zagranicznej sztuki MSN-u, nie była pokazywana publiczności w tak pełnej, wielowymiarowej i spójnej odsłonie.

Ścieżka przez wystawę rozpocznie się od zbioru dzieł związanych z zaangażowaniem politycznym i marzeniami o zbudowaniu lepszego świata dzięki sztuce. W drugiej części znajdują się prace będące wynikiem fascynacji kulturą popularną, reklamą i projektowaniem, uwodzące serce i oko. Kolejny rozdział to sztuka oparta na bezkompromisowej wyobraźni, czerpiąca z wielu tradycji: sztuki ludowej, nieprofesjonalnej, rdzennej, praktyk artystycznych rozkwitających poza centrami i ich regułami. W ostatniej części prezentacji powraca pytanie o granice sztuki, jej niezależność od innych systemów wiedzy i wytworów kultury, szczególnie w kontekście rozpadu i destrukcji świata, jaki znamy. – mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest już niemal gotowy. Trwają prace wykończeniowe wewnątrz poszczególnych sześciu kondygnacji, skupionych wokół monumentalnej, centralnej klatki schodowej. Muzeum zajmuje blisko 20 000 m2 powierzchni, z czego 4500 m2 to przestrzenie ekspozycyjne, mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze. Galerie usytuowane na najwyższej kondygnacji z rozproszonym światłem słonecznym, doświetlą rozmieszczone w dachu świetliki.

To taka piąta fasada budynku. Świetliki będą miały przesłony, nie chcemy wpuszczać światła bezpośrednio do galerii, gdyż mogłoby to zaszkodzić dziełom sztuki. Chcemy, żeby było tam piękne, rozproszone światło. – tłumaczy Thomas Phifer, projektant MSN-u.

Na obu poziomach wystawowych znajdą się też tzw. pokoje z widokiem, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym spojrzenie na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy. Otwarty dla mieszkanek i mieszkańców parter Muzeum, gdzie będzie działać kawiarnia oraz muzealna księgarnia, został zaplanowany jako miejsce realizacji programu publicznego i integracji różnych dziedzin sztuki. Do pracy przy tych wspólnych wydarzeniach, obejmujących między innymi przestrzenie audytorium i sal edukacyjnych, Muzeum będzie zapraszać także partnerów, inne instytucje kultury czy NGOsy.

Muzeum uznaje za priorytet dostępność przestrzeni publicznej i tak zaprojektowana została jego siedziba. Parter nowego budynku Muzeum został pomyślany w relacji z miastem, placem Defilad i sąsiednim parkiem. Zadaniem tej przestrzeni będzie stworzenie nowej jakości miasta, którego tkanka zachęca do codziennego, komfortowego spędzania czasu poprzez kontakt z kulturą. – mówi Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, współkurator festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

W budynku powstanie kino z widownią na 150 osób, autorskim repertuarem filmowym oraz programem wydarzeń towarzyszących. Zrekonstruowane zostanie także legendarne, zaprojektowane przez Zofię i Oskara Hansenów, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia – z historycznym i nowoczesnym wyposażeniem ponownie stanie się miejscem pracy i wymiany doświadczeń kolejnych pokoleń artystek i artystów. W MSN-ie znajdą się również pracownie konserwatorskie, magazyny dzieł sztuki i archiwa. Osoby pracujące skorzystają z nowych pomieszczeń administracyjno-technicznych. Przestrzeń przy Muzeum zaplanowana została jako „forum” – miejsce spotkań i działań kulturalnych, łącznik pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim. W miejscu, gdzie nie koliduje to z tunelami metra zostaną posadzone wysokie drzewa. W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie życie ulicy i placu ma spotykać się ze sztuką. Jej odbiorcom towarzyszyć ma widok miasta oraz sąsiedztwo innych gospodarzy placu Defilad.

Źródło:

Materiał nadesłany