EN

4.03.2024, 14:03 Wersja do druku

Warszawa. Robert Piaskowski nowym dyrektorem Narodowego Centrum Kultury

Robert Piaskowski odebrał w poniedziałek nominację z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury (NCK) - poinformowano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

fot. Danuta Matloch/ MKiDN

Jak podkreślono, "jednym z priorytetowych zadań nowego dyrektora powołanego na siedmioletnią kadencję będzie przygotowanie instytucji do aktywnego udziału w polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 r.".

"Podczas uroczystości powołania nowego dyrektora minister Bartłomiej Sienkiewicz uhonorował Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis dra hab. Rafała Wiśniewskiego. Dotychczasowy dyrektor Narodowego Centrum Kultury obejmie funkcję zastępcy dyrektora i będzie odpowiadał za projekty badawcze, wydawnicze i działalność operacyjną instytucji" - czytamy w opublikowanej informacji.

"Jako dyrektor NCK Robert Piaskowski będzie odpowiadał za organizację i koordynowanie wydarzeń kulturalnych towarzyszących polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 r. Będzie także rozwijał zadania własne NCK we współpracy z narodowymi oraz lokalnymi instytucjami kultury, wzmacniając rolę i markę NCK oraz wspierając lokalne podmioty, animatorów i twórców" - wyjaśniono na stronie MKiDN.

Robert Piaskowski jest menadżerem, animatorem kultury i pedagogiem. Studiował polonistykę, socjologię, nauki społeczne, a także dyplomację kulturalną na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universite d'Aix Marseille i w Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w różnych sektorach kultury, początkowo jako działacz organizacji pozarządowych, następnie był związany z biurem Kraków 2000, które zostało przekształcone w Krakowskie Biuro Festiwalowe. Ostatnio pełnił funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Piaskowski był odpowiedzialny za najważniejsze międzynarodowe festiwale w Krakowie, m.in.: Misteria Paschalia, Opera Rara (muzyka dawna), Sacrum Profanum (muzyka współczesna), cykl ICE Classic (muzyka klasyczna), a także Festiwal Conrada i Festiwal Miłosza (literatura). Odpowiadał również za politykę filmową Krakowa, nadzorując działalność Krakow Film Commission i realizację programu Filmowy Kraków.

Jest dyrektorem artystycznym i współzałożycielem FMF - krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej. Był także jednym z pomysłodawców połączenia bibliotek miejskich w jedną sieć Biblioteka Kraków, współtworzył koncepcję funkcjonalną i programową Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem".

Reprezentował Kraków w relacjach z organizacjami międzynarodowymi w zakresie dziedzictwa, przemysłów kreatywnych, programów rezydencjalnych i wymiany artystycznej. Jako członek Konwentu Strategii Rozwoju Kultury dla Krakowa brał udział w przygotowaniu Programu Rozwoju Kultury Krakowa do 2030 r. Był przedstawicielem Krakowa w międzyresortowym zespole Ministra Kultury przygotowującym 41. Sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Był też zaangażowany w projekt "Krakowice. Creative Crossroads", kongres miast kreatywnych, a także XV Światowy Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC).

Jest członkiem Rady Zarządzającej Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN, organizacji skupiającej miasta i regiony oferujące schronienie dla prześladowanych pisarzy. Koordynował proces aplikowania Krakowa do sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie Literatury (UCCN), który Kraków otrzymał w 2013 r. Nadzorował politykę literacką miasta i powstanie programu systemowego Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Górniczo-Hutniczej, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz w Wyższej Szkole Bankowej w Gdyni, a także członkiem zespołu doradczego Instytutu Strategii Kultury Miasta Lwowa i stypendystą Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki (Social Change through Arts).