15.09.2021, 11:52 Wersja do druku

Warszawa. Reżyser Igor Gorzkowski laureatem Nagrody im. Stefana Treugutta

W Domu Dziennikarza w Warszawie 22 września odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody im. Stefana Treugutta za osiągnięcia w Teatrze Telewizji. Laureatem Nagrody Głównej został Igor Gorzkowski za spektakl "Inny świat" wg Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

fot. mat. Klubu Żak

Jak poinformował PAP zarząd Polskiej Sekcji AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych)/ Klubu Krytyki Teatralnej SDRP, "wyróżnienie specjalne otrzyma Piotr Wojtowicz za zdjęcia do spektakli W małym dworkuDuet i Powołanie oraz za wcześniejsze dokonania w Teatrze TV".

Zapowiedziano, że "laudację na cześć Igora Gorzkowskiego przedstawi Grzegorz Mrówczyński, a w dalszej części spotkania zaplanowano rozmowę z laureatem".

"Nagrodę im. Stefana Treugutta dla twórcy Teatru TV ustanowił zarząd Polskiej Sekcji AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych)/ Klubu Krytyki Teatralnej SDRP z myślą o promowaniu wybitnych osiągnięć teatru małego ekranu" - przypomniano w przesłanej informacji.

Wyjaśniono, że "nagroda została ustanowiona za łaskawą zgodą pani prof. Zofii Stefanowskiej-Treuguttowej, wdowy po wybitnym znawcy teatru, autorze niezapomnianych wstępów do spektakli Teatru TV".

"Po raz pierwszy laur wręczono podczas festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. W roku 2001 nagrodę otrzymał Jacek Weksler za promowanie współczesnej dramaturgii polskiej. Nagrodę w formie rzeźby wykonanej przez Wiesława Janasza wręczył podczas festiwalu Dwa Teatry w Sopocie red. Henryk Bieniewski" - czytamy w informacji.

Przypomniano, że "od tego czasu laureatami Nagrody im. S. Treugutta, przyznawanej przez Kapitułę pod przewodnictwem Henryka Bieniewskiego, nestora polskiej krytyki teatralnej, byłego dyrektora Teatru TV (...) zostali kolejno: dwukrotnie Maciej Prus (za reżyserię Edwarda II Marlowe'a w 2003 r. i Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego w 2009 r.), Michał Żebrowski (2002) za kreacje wielkich bohaterów literackich, Maciej Pieprzyca (2004) za spektakl Fryzjer, Adam Woronowicz (2005) za rolę Mirona B. w spektaklu na podstawie Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, Ewa Błaszczyk (2007) za rolę Matki w spektaklu Więź Rony Munro w reżyserii Zbigniewa Brzozy".

Zaznaczono, że "w latach 2010-14 wobec drastycznego spadku produkcji spektakli telewizyjnych nagród nie przyznawano".

"Kapituła wznowiła pracę w 2014 r. i początkowo obradowała z udziałem Andrzeja Matula, Zdzisława Pietrasika i Łukasza Maciejewskiego, a od roku 2016 po rezygnacji Andrzeja Matula i wskutek choroby Zdzisława Pietrasika w nowym składzie: Marzena Dobosz, Łukasz Maciejewski, Grzegorz Mrówczyński, Jan Bończa-Szabłowski, pod przewodnictwem Tomasza Miłkowskiego i z udziałem Katarzyny Michalik-Jaworskiej (jako sekretarzem Kapituły)" - napisano. "W roku 2019 Jana Szabłowskiego, który nie mógł uczestniczyć w pracach jury jako scenarzysta spektaklu kandydującego do nagrody, zastępowała Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska" - wyjaśniono w informacji.

Przypomniano, że "od roku 2010 laureaci otrzymywali dyplomy specjalnie zaprojektowane przez wybitnego artystę grafika Janusza Golika".

Laureatami Nagrody im. S. Treugutta po jej wznowieniu zostali Krzysztof Stroiński (2016) za osiągnięcia aktorskie w Teatrze Telewizji i Wawrzyniec Kostrzewski (2017) za spektakl "Walizka" wg sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

"Kolejną laureatką Nagrody została Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2018) za reżyserię spektaklu Posprzątane wg Sary Ruhl, a dyplomem specjalnym za osiągnięcia w sztuce montażu została wyróżniona Beata Barciś" - napisano.

Jak zaznaczono, w 2019 r. "obok laureata nagrody głównej, Roberta Glińskiego za spektakl Biesiada hrabiny Kotłubaj wg Witolda Gombrowicza Kapituła wyróżniła Ewę Dałkowską i Edytę Jungowską za dychotomiczną kreację: pełną pasji, wykluczeń, przeciwności, a finalnie jedności w sztuce Iriny Waśkowskiej Lekcje miłości w reżyserii Rafała Sabary".

"W roku 2020 Nagrodę im. Stefana Treugutta za osiągnięcia w Teatrze Telewizji wręczono reżyserowi, byłemu rektorowi Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Andrzejowi Strzeleckiemu za spektakl Paradiso" - przypomniano.

"Laureatem Nagrody Specjalnej za całokształt twórczości został aktor, reżyser, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie i były rektor stołecznej Akademii Teatralnej prof. Jan Englert. Laudację na cześć laureatów wygłosili Grzegorz Mrówczyński i dr Tomasz Miłkowski, a rozmowę z laureatami prowadził Grzegorz Wiertnicze" - czytamy w przesłanej informacji.

Uroczystość wręczenia nagrody i specjalnego wyróżnienia odbędzie się 22 września o godz. 17 w Domu Dziennikarza w Warszawie (w sali B na I piętrze).

Źródło:

PAP