23.02.2021, 18:04 Wersja do druku

Warszawa. Recital gitarowy Mateusza Kowalskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

mat. Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Już 26 lutego o godz. 19.30 w Salach Redutowych im. Fryderyka Chopina zabrzmi romantyczna Polska muzyka gitarowa w interpretacji jednego z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia Mateusza Kowalskiego. Rozległy repertuar muzyczny - od renesansu do współczesności - artysta wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu oraz wielką kulturą muzyczną.

Mało kto wie, że właśnie Polacy w znaczący sposób przyczynili się do sławy i popularności gitary jako instrumentu wirtuozowskiego, zajmującego ważne miejsce w muzyce artystycznej. Mistrzowie interpretacji, improwizacji i kompozycji, zachwycali najwyższe sfery, koneserów piękna i szerokie kręgi słuchaczy. Stanisław Szczepanowski, nazywany królem gitary, grywał dla brytyjskiej królowej Wiktorii; Marek Konrad Sokołowski cieszył się przydomkiem „Byrona gitary”, a w Janie Nepomucenie Bobrowiczu współcześni widzieli… „Chopina gitary”.
W programie koncertu znalazły się Mazurki Chopina w transkrypcji Bobrowicza na gitarę, jego Wariacje na temat La ci darem la mano z Don Giovanniego Mozarta, miniatury Sokołowskiego i Felixa Horeckiego oraz Wariacje na temat Jeszcze Polska nie zginęła Szczepanowskiego, zrodzone koncepcyjnie najprawdopodobniej z improwizacji kompozytora podczas spotkania emigracji polskiej w Paryżu, którego głównym bohaterem był Adam Mickiewicz.
W Dniu Hymnu Narodowego zapraszamy na spotkanie z piękną, niezwykle wartościową, a tak mało znaną muzyką polską, w wykonaniu jednego z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia. Wszystkie utwory, które zabrzmią podczas koncertu, znalazły się na płycie Mateusza Kowalskiego Polish Romantic Guitar, wydanej niedawno przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizatora tego koncertu.

Koncert w otwartym dostępie transmitowany będzie za pośrednictwem platformy vod.teatrwielki.pl.
Płyta dostępna w: www.sklep.nifc.pl oraz w serwisach streamingowych.

W programie:

Fryderyk Chopin
Mazurek B-dur op. 7 nr 1 (transkrypcja: Jan Nepomucen Bobrowicz)

Marek Konrad Sokołowski
Diligènza postale

Fryderyk Chopin
Mazurek a-moll op. 7 nr 2 (transkrypcja: Jan Nepomucen Bobrowicz)

Jan Nepomucen Bobrowicz
Distraction. Rondeau brilliant et facile op. 17

Stanisław Szczepanowski
Une Larme, Morceau Expresif [Łza]

Feliks Horecki
Fantazja op. 40

Fryderyk Chopin
Mazurek E-dur op. 6 nr 3 (transkrypcja Jan Nepomucen Bobrowicz)
Mazurek f-moll op. 7 nr 3
Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
Mazurek fis-moll op. 6 nr 1

Jan Nepomucen Bobrowicz
Wariacje na temat Là ci darem la mano z Don Giovanniego Wolfganga Amadeusza Mozarta op. 6

Stanisław Szczepanowski
Introduction et Variations Brillantes sur un Air National [Wariacje na temat Jeszcze Polska nie zginęła]


Bilety na wydarzenie dostępne na www.butik.teatrwielki.pl.
Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami na temat bezpieczeństwa oraz do skorzystania z oświadczeń zdrowotnych online.

Przypominamy jednocześnie że sprzedaż biletów na marcowe wydarzenia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej rozpoczęliśmy 15 lutego br. początkowo udostępniając 25% widowni. Po upływie okresu warunkowego do sprzedaży zostanie włączona kolejna pula miejsc. Bilety na spektakle w okresie kwiecień-czerwiec 2021, będą dostępne z miesięcznym wyprzedzeniem. Wstęp na teren teatru odbywa się zgodnie z obowiązującymi procedurami w reżimie sanitarnym. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są w zakładce związanej z bezpieczeństwem.

Źródło:

Materiał nadesłany

Tematy w toku