EN

19.05.2021, 17:15 Wersja do druku

Warszawa. "Przebudzenie wiosny" - premiera w Teatrze Ochoty

mat. teatru

Wracamy do grania! 29 maja w Teatrze Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich odbędzie premiera „Przebudzenia wiosny” w reżyserii Zofii Gustowskiej. Reżyserka młodego pokolenia sięga po dramaturgiczny debiut Franka Wedekinda, niemieckiego skandalisty z przełomu XIX i XX wieku. W jej „Przebudzeniu wiosny” po raz pierwszy zobaczymy w akcji nowy zespół aktorski Teatru Ochoty. Zagra Paweł Janyst, Malwina Laska-Eichmann, Irmina Liszkowska, Krzysztof Oleksyn i Michał Pawlik.

Samobójstwo jako najbardziej niegodziwe wykroczenie przeciw moralnemu porządkowi świata jest najbardziej wiarygodnym dowodem na istnienie moralnego porządku świata, ponieważ samobójca oszczędza moralnemu porządkowi świata konieczności wydania wyroku i tym samym potwierdza jego istnienie – napisał Frank Wedekind w sztuce „Przebudzenie wiosny. Tragedia dziecięca”.

Dramatopisarski debiut młodego niemieckiego skandalisty z przełomu XIX i XX wieku to jeden z nielicznych tekstów dramatycznych w europejskim kanonie literackim, przedstawiający zbiorowy portret nastolatków. Na scenie Teatru Ochoty, ośrodka młodej kultury teatralnej, ma szansę zadziałać ze zdwojoną siłą.

Młodzi bohaterowie Wedekinda żyją w opresyjnym świecie nakazów i zakazów, w którym każda próba transgresji grozi wykluczeniem. Próbując tworzyć swoją własną, odrębną od dorosłych przestrzeń, w efekcie replikują tylko znane z domu przemocowe schematy. Nieświadomie krzywdzą zarówno siebie, jak i tych, których chcieliby lub mogliby kochać. Ich dzieciństwo jest dalekie od wyidealizowanego przez kulturę obrazu szczęścia i beztroski. To pasmo niezrozumiałych i niezawinionych cierpień, które stają się bolesną obsesją. Po latach powraca pytanie, czy tę samonapędzającą się machinę przemocy można było zatrzymać.

Kolejne spektakle: 30/31 maja oraz 24/25/26 czerwca

„Przebudzenie wiosny” to pierwsza z czterech premier Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich zaplanowanych na 2021 rok. Już niebawem wystartują próby do kolejnego przedstawienia. „Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa wyreżyseruje Małgorzata Bogajewska, artystka na co dzień związana z Teatrem Ludowym w Krakowie. Rok na ochockiej scenie zakończy się premierą „Młokosa” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Igora Gorzkowskiego i premierą spektaklu „Noc ciemna. Opowiadania Franza Kafki” w reżyserii Michała Zdunika.

Źródło:

Materiał nadesłany