EN

5.12.2023, 15:28 Wersja do druku

Warszawa. Promocja książki „Warszawska pantomima” - historia sztuki poza słowami 1970-2023

W swojej najnowszej książce Bartłomiej Ostapczuk zaprasza do świata teatru pantomimy. Autor zabiera czytelników w podróż w czasie, podczas której poznają fascynującą historię tej dyscypliny teatralnej w Warszawie na przestrzeni ostatnich 50 lat.

fot. mat. wydawcy

Pantomima ma wielowiekową tradycję, jednak to właśnie w stolicy, w ostatnim półwieczu, odnalazła swoje nowe piękno i wyrazistość. To tu, na deskach warszawskich teatrów, narodziły się niezapomniane postaci, które poruszały serca i wywoływały wzruszenie u widzów. Ta książka to zarówno zapis historii oraz hołd dla tych, którzy przyczynili się do rozwoju pantomimy w Warszawie. To opowieść o artystach tworzących niezwykłe i niezapomniane kreacje sceniczne oraz ich zaangażowaniu w sztukę. 

Prowadzenie: Remigiusz Grzela 

Wydawca: Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawę w ramach programu „Tożsamość kulturowa Warszawy”

Otwarte spotkania autorskie:

10 grudnia (ndz.), godz. 17.00 Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, ul. Indiry Gandhi 9, Warszawa.

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

15 grudnia (pt.), godz. 19.00 Big Book Café ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa.

Spotkanie + online. Prowadzenie: Remigiusz Grzela

18 grudnia (pn.), godz. 16.30 Muzeum Ursynoteki ul.Barwna 8, Warszawa.

Prowadzenie: Mirosław Pawłowski 

21 grudnia (czw.), godz. 20.00 Warszawskie Centrum Pantomimy, ul. Wynalazek 1b, Warszawa. 

Bartłomiej Ostapczuk

Aktor-mim, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor scenariuszy teatralnych, choreografii i ruchu scenicznego, a także nauczyciel pantomimy. Jest pomysłodawcą i założycielem Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Teatru Pantomimy Mimo. Pełni również funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie. Zarządza, realizuje i tworzy projekty oraz produkcje artystyczne w zakresie teatru pantomimy, teatru wizualnego i edukacji teatralnej. Od 2005 roku prowadzi w Warszawie Studio Pantomimy. Gościnnie naucza teatru pantomimy w szkołach teatralnych w Polsce i za granicą. W latach 1998-2001 był aktorem Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Studia Mimów. Sztuki teatralnej uczył się w Polsce, USA i Hiszpanii. Od 1999 roku wystąpił w ponad 45 przedstawieniach teatralnych. 

Występował na scenach w Japonii, Puerto Rico, Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Chinach, Litwie, Rosji, Francji, Polsce, Izraelu, Korei Południowej, Ukrainie, Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Portugalii, Luksemburgu, Szwecji i Norwegii.

Laureat nagród i wyróżnień teatralnych w Polsce i na świecie, między innymi:

Grand Prix Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (W-wa 2003). Najlepszy scenariusz i reżyseria - Festiwal  Komediada. Ukraina/Odessia (2014). 

Medal Prezydenta Miasta Lublin "w uznaniu osiągnięć w pracy artystycznej oraz za wkład w rozwój polskiej sceny teatralnej” (2020).

Laureat medalu Pro Mazovia  "Za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa Mazowieckiego”(2022)

W 2023 r. Został odznaczony brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

Materiał nadesłany