EN

26.04.2021, 08:24 Wersja do druku

Warszawa. Prezydent złożył życzenia Andrzejowi Sewerynowi z okazji 75. urodzin

Z okazji jubileuszu 75. rocznicy Pańskich urodzin proszę przyjąć najlepsze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności. Składam wyrazy wielkiego uznania dla Pańskiego dorobku artystycznego - napisał prezydent Andrzej Duda w liście okolicznościowym skierowanym do Andrzeja Seweryna.

fot. Wojtek Jargiło/ PAP

"W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję Panu za ogromnie cenny wkład w dokonania polskiego teatru i kina oraz za wspaniałe rozsławianie kultury polskiej w świecie" - czytamy w liście.

Andrzej Duda podkreślił, że Seweryn należy "do grona najwybitniejszych polskich aktorów, mistrzów teatralnej sceny i filmu". "Bardzo długa jest lista Pańskich znakomitych kreacji oraz pamiętnych dzieł, których jest Pan współtwórcą" - dodał.

"Już w początkach Pańskiej drogi artystycznej widzowie mogli podziwiać Pana we wspaniałej Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy, w Człowieku z żelaza czy Dyrygencie – za rolę w tym filmie został Pan nagrodzony na Festiwalu w Berlinie zaszczytnym laurem Srebrnego Niedźwiedzia" - zaznaczył prezydent.

Przypomniał, że uznanie artyście "przyniosły już wczesne kreacje teatralne, w tym także w powszechnie oglądanym Teatrze Telewizji".

"Kiedy w trakcie Pana pobytu we Francji wprowadzony został w Polsce stan wojenny, zdecydował się Pan podjąć niezmiernie trudne wyzwanie zawodowe i życiowe. Pokonując bariery języka i tradycji paryskiej sceny, stał się Pan znaczącym aktorem, docenianym przez czołowe osobistości tamtejszego środowiska kulturalnego" - napisał Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że Seweryn "jako jeden z nielicznych cudzoziemców został członkiem zespołu Comédie-Française". "Zagrał Pan na deskach francuskiego teatru wiele głównych ról z klasycznego repertuaru światowego; zasłynął Pan również jako znakomity reżyser teatralny. Ma Pan wiele osiągnięć w kinie francuskim, zyskał Pan też uznanie jako wykładowca uczelni teatralnych" - czytamy w liście jubileuszowym.

"Wraz z całą polską publicznością cieszę się, że tak bardzo zaangażowany jest Pan w rozwój polskiej kultury. Ekranizacje arcydzieł literatury narodowej, takie jak Pan TadeuszZemsta czy Ogniem i mieczem, już na zawsze kojarzyć się będą z Pańskim kunsztem aktorskim, na trwałe zapisał się Pan także w pamięci widzów rolami w PrymasieRóżyczce czy Ostatniej rodzinie" - napisał Duda.

Prezydent podkreślił, że "fascynującymi dowodami talentu i ambitnych poszukiwań artystycznych" artysty "są występy teatralne w licznych sztukach oraz dokonania reżyserskie".

"Kolejną świetną kartę w swojej biografii zapisuje Pan jako Dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Jestem pełen uznania, że traktuje Pan tę ważną funkcję jako zobowiązującą misję, popularyzując, także wśród młodego pokolenia, klasykę naszej narodowej i światowej dramaturgii oraz wymownie udowadniając, że magia teatru jest nieprzemijająca" - czytamy w liście prezydenta.

"Z okazji pięknego jubileuszu składam Panu serdeczne życzenia zdrowia, wielu sił, niestrudzonej weny twórczej oraz kolejnych znakomitych osiągnięć" - napisał prezydent.

"Życzę Panu wszelkiej pomyślności i spełnienia. Proszę przyjąć raz jeszcze wyrazy uznania" - zakończył swój list Andrzej Duda.

Źródło:

PAP