Legendarny prezydent Warszawy Stefan Starzyński, symbol oporu stolicy we wrześniu 1939 roku, będzie bohaterem kolejnej autorskiej premiery w warszawskim Teatrze Syrena. Musical na podstawie biografii pióra Grzegorza Piątka „Starzyński. Prezydent z pomnika” wyreżyseruje Konrad Imiela. Premiera 28 lutego 2026 r.
W każdym roku Syrena daje dwie premiery. Pierwsza odbywa się na początku roku i jest to autorski musical, napisany i skomponowany specjalnie na zamówienie teatru. Druga premiera odbywa się we wrześniu i jest to starannie wyselekcjonowany przebój West Endu i Broadwayu – światowych stolic musicalu – który teatr wystawia na licencji.
W tym roku tymi premierami będą „Na prochach” (22 lutego) w reż. Roberta Talarczyka oraz „Beetlejuice” (13 września) w reż. Jacka Mikołajczyka. Czas więc ogłosić plany na kolejny rok!
Pierwszą premierą Syreny w 2026 r. będzie „Starzyński” (tytuł roboczy), autorski musical o przedwojennym prezydencie Warszawy. Powstanie na bazie zbierającej doskonałe recenzje biografii Grzegorza Piątka „Starzyński. Prezydent z pomnika” (wydawnictwo W.A.B.).
- Skoro są musicale o Jezusie i o Gandhim, to czemu nie o Starzyńskim? – pyta Grzegorz Piątek. I dodaje: - Sam nie wpadłbym na to, by książkę o tak pomnikowej postaci przenieść na deski teatru muzycznego. Jestem ciekaw, co powstanie z tego połączenia. Na pewno teatr z syreną w nazwie jest właściwym miejscem, by opowiadać o najsłynniejszym prezydencie w historii miasta.
- Za pomocą musicalu, najpopularniejszego gatunku teatralnego, rozmawiamy z Widownią o otaczającym nas świecie, czasem tym dalszym, a czasem bliższym, bardziej lokalnym – mówi Monika Walecka, dyrektorka Teatru Syrena. – Po niedawnym „Wypiórze” według powieści Grzegorza Uzdańskiego, spektaklu o związkowych problemach współczesnych warszawiaków, sięgamy po kolejny stołeczny temat. Tym razem już historyczny, ale arcywarszawski.
Uzupełnia Jacek Mikołajczyk, dyrektor artystyczny Teatru Syrena: - Starzyński zainteresował nas jako jedna z najbardziej ikonicznych postaci w historii stolicy: polityk kontrowersyjny, ale skuteczny; autor wizji nowoczesnej Wielkiej Warszawy, która legła w gruzach na jego oczach; heroiczny przywódca obrony stolicy we wrześniu 1939, który nie uciekł z miasta razem z innymi dygnitarzami. Odtąd symbolizuje tragiczny los Warszawy, niemalże wymazanej z mapy, ale ocalałej dzięki ludziom takim jak on. Pomyśleliśmy, że świeże spojrzenie na tę postać zapewni nam reżyser wyczulony na zawiłości polskich losów, ale spoza naszego miasta - Konrad Imiela, dyrektor Teatru Capitol we Wrocławiu. Wypracował tam oryginalną formułę artystycznego, autorskiego teatru muzycznego, wyczulonego na problemy współczesności i historii.
Konrad Imiela oraz kompozytor „Starzyńskiego” Grzegorz Rdzak doskonale czują także klimat międzywojnia, czego dowodem jest zrealizowany przez nich w Capitolu musical „Mock. Czarna burleska” na podstawie kryminałów Marka Krajewskiego.
Czego widzowie Syreny mogą się spodziewać po musicalu o Starzyńskim?
- Na pewno nie klasycznej biografii, opisującej życie Starzyńskiego od dzieciństwa do śmierci – mówi reżyser Konrad Imiela. - Interesuje mnie przyjrzenie się szczególnie ostatniemu okresowi jego prezydentury i życia. To będzie opowieść o tym, jak historia i okoliczności wymuszają na nas bycie bohaterem, choć nigdy nie widzieliśmy siebie w tej roli.
Twórcy musicalu „Starzyński”:
Adaptacja i reżyseria - Konrad Imiela
Muzyka i kierownictwo muzyczne - Grzegorz Rdzak Kostiumy - Agata Bartos
Scenografia - Mateusz Karolczuk Choreografia - Jacek Gębura
Reżyseria światła - Damian Pawella Przygotowanie wokalne - Zuzanna Falkowska
Kolejną premierę Teatru Syrena w 2026 roku – tym razem musicalu na licencji – ogłosimy w połowie lutego.
Do zobaczenia w Syrenie!