EN
23.03.2021, 08:28 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Umrzeć ze śmiechu" na kanale VOD Teatru Kwadrat

Już 27 marca odbędzie się długo wyczekiwana premiera VOD spektaklu "Umrzeć ze śmiechu” w reżyserii Andrzeja Nejmana. Komedia Paula Elliotta to najnowsza propozycja w repertuarze Teatru Kwadrat online - poinformowała PAP koordynator ds. PR teatru Urszula Markowska.

fot. mat. teatru

"To historia trzech kobiet, które spotykają się po śmierci przyjaciółki by urządzić wieczór pamięci na przemian bawi i wzrusza, udowadniając, że na marzenia nigdy nie jest za późno" - napisała Markowska.

"Taka właśnie była Mary…, która kochała życie nade wszystko i przez 30 lat regularnie spotykała się z przyjaciółkami na wieczorku brydżowym. Aż pewnego dnia pożegnała się z tym światem, pozostawiając swoje kompanki bez czwartej do brydża" - czytamy w opisie spektaklu.

Jak wyjaśniono, "dla Connie, Millie i Leny, trzech szacownych dam z Południa, utrata przyjaciółki to prawdziwy cios, ale nie powód do tego, żeby tkwić w żałobie z założonymi rękami". "By uczcić pamięć Mary, +wypożyczają+ z domu pogrzebowego, w niekoniecznie legalny sposób, urnę z jej prochami i tak oto rozpoczyna się najbardziej szalona przygoda w ich życiu. Tej nocy bowiem zdarzyć się może wszystko, włącznie z interwencją policji i wizytą striptizera" - napisano o akcji przedstawienia.

"I choć nie do końca wiadomo, skąd wzięło się na imprezie pudełko ulubionych ciastek nieboszczki, pewne jest, że to, co przytrafi się dziewczynom jest kwintesencją poczucia humoru Mary, która zawsze uważała, że lepiej jest +umrzeć ze śmiechu+, niż żyć bez radości" - dodano.

Podkreślono, że "Umrzeć ze śmiechu w reżyserii Andrzeja Nejmana to pełna ciepła i humoru, a momentami wzruszająca opowieść o tym, że prawdziwa przyjaźń przetrwa nawet śmierć, a na marzenia nigdy nie jest za późno". "To jedna z tych historii o kobietach, choć nie tylko dla kobiet, która otula jak ciepły koc i poprawia humor niczym tort czekoladowy albo najlepsze ciastka z kremem i posypką" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, komedia Paula Elliotta była jednym z pierwszych czytań performatywnych opublikowanych na kanale YouTube Teatru Kwadrat na samym początku pandemii. "W ciągu tygodnia, licząc od premiery, czytanie Umrzeć ze śmiechu odtworzyło ponad 200 tys. widzów, czyniąc je tym samym najchętniej oglądanym teatralnym wideo w Polsce" - podkreślono w informacji.

"To była jedna z pierwszych sztuk, jakie przeczytaliśmy widzom w czasie lockdownu. Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego sukcesu i tylu pozytywnych komentarzy. Od razu poczuliśmy, że jeśli tylko pojawi się taka możliwość, będziemy chcieli wystawić Umrzeć ze śmiechu na scenie" - powiedział dyrektor Teatru Kwadrat i reżyser przedstawienia Andrzej Nejman. "Fakt, że dziś możemy zaprezentować widzom właśnie tę sztukę, w rozbudowanej formie teatru online, w kostiumach i scenografii, jest wielkim powodem do radości" - dodał.

Występują: Ewa Wencel, Lucyna Malec, Hanna Śleszyńska, Olga Kalicka i Marcin Piętowski.

Paul Elliott to amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i dramatopisarz. Autor wielu programów telewizyjnych i sztuk wystawianych na całym świecie, m.in: "Legacy", "Perspective", "Mind Games" oraz wielokrotnie wystawianej i nagradzanej "Ledge, Ledger and the Legend". "Umrzeć ze śmiechu" jest jego pierwszą sztuką przełożoną na język polski.

Premiera na platformie www.teatrkwadratonline.pl odbędzie się 27 marca (w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru).

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne