EN

9.10.2020, 11:57 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu "Powiem mamie" Fundacji Act 4 Art im. Meisnera

24 października w Teatrze Baza odbędzie się premiera spektaklu "Powiem mamie" w reż. Bartłomieja Goli. Kolejne pokazy spektaklu Fundacji Act 4 Art im. Meisnera odbędą się 25 i 26 października. 

fot. Ada Komakowska

„Powiem mamie” - młodzi artyści konfrontują się na scenie z tematem przemocy, która  gwałtownie łączy dzieciństwo z dorosłością.

Debiutujący reżyser Bartłomiej Gola wraz z grupą aktorów i twórców związanych z warszawskim Laboratorium Meisnera w osobnym, intymnym odczytaniu słynnej sztuki „Poobiednie igraszki” Romy Mahieu. 

Oczyszczając tekst z kulturowych odniesień do rzeczywistości dyktatury wojskowej w Argentynie, twórcy skupiają się na analizie brutalnych mechanizmów dominacji, wykluczenia, werbalnej i fizycznej opresji, która definiuje związki między postaciami dramatu, portretowanymi jako oddające się niewinnej zabawie dzieci.

Tematami spektaklu stają się relacje między dziećmi i dorosłymi, zawarte w dwuznaczności gry (podwórkowej zabawy i gry aktorskiej) oraz obraz zbiorowości, kształtowanej przez nieujawnioną i akceptowaną na poziomie społecznym agresję.

W spektaklu „Powiem mamie” polityczna metafora Mahieu spotyka się z wpisanymi w pokoleniowe doświadczenie twórców rysami, szczelinami i bliznami. Młodzi artyści oddają głos ofiarom i oprawcom, dotykając mechanizmów przemocy i patologii. Sceniczna gra z tekstem, której reguły wyznaczają założenia techniki aktorskiej Sanforda Meisnera szuka wyrazu w głębokim doświadczeniu opresji i jej skutków, z poszanowaniem prywatnych granic i zasad etycznego wymiaru pracy twórców.

Efektem jest przejmująca wypowiedź dotykająca relacji międzyludzkich odkształcających się przez przemoc, poniżenie i strach.

Pokazy: 24 i 25 października, godz. 19.00, 26 października, godz. 12.00

Spektakl Fundacji Act 4 Art im. Meisnera przygotowany przez zespół teatralny zrzeszony wokół Laboratorium Meisnera. Opiekunem artystycznym projektu jest Paweł Passini. Projekt jest finansowany ze środków Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne