EN

8.06.2021, 16:08 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu "O!Żenek" w Teatrze WARSawy

W Teatrze WARSawy 11 czerwca odbędzie się premiera spektaklu "O!Żenek" na motywach utworu Nikołaja Gogola. Przedstawienie wyreżyserowała Anna Gryszkówna, a wystąpią w nim, m.in.: Dorota Rubin, Angelika Kurowska, Paulina Krupa i Magdalena Walkiewicz.

fot. Rafał Meszka

"Ożenek w jego klasycznej formie to obyczajowość i związki, próby tworzenia relacji podszytej czystą kalkulacją oraz wchodzenie na rynek matrymonialny. Kto, z kim i za ile? Wszystko to osadzone w realiach XIX-wiecznej Rosji" - czytamy w informacji przesłanej PAP.

"A gdyby tak spojrzeć na utwór Gogola od nieco innej strony i pokusić się o jego współczesną interpretację? Ukazać perspektywę psychologiczną potrzeb i tęsknot współczesnego człowieka? Zdiagnozować obecne poszukiwania partnerów, randki rodem z portali internetowych czy gry, które prowadzą między sobą obie strony? Tego wyzwania podjęła się Anna Gryszkówna tworząc słodko-gorzki spektakl muzyczny o miłości i relacjach" - napisano w zapowiedzi przedstawienia.

Zaznaczono, że Gryszkówna "zdecydowała się również wnikliwie pokazać w nim perspektywę męską". "Dzisiejszego mężczyznę, próbującego tworzyć związki i pogubionego w próbie sprostania oczekiwaniom kobiet" - wyjaśniono.

"O!Żenek pokazuje jak ogromną potrzebę miłości, przytulenia, czułości, bycia z drugim człowiekiem nosi w sobie każdy z nas, a jednocześnie jak duża jest niemożność stworzenia udanej relacji i kalectwo emocjonalne młodych ludzi. Mierzy się ze sprawami patriarchatu i prorodzinną perspektywą naszego kraju, w której kobiety zachęcane są do rodzenia dzieci i wychodzenia za mąż" - napisano o spektaklu.

Jak wyjaśniono "O!Żenek" zrealizowano jako wodewil "lekki, muzyczny utwór sceniczny o cechach farsy, ze śpiewami i tańcami". "Pozwala to intensywniej, dogłębniej i dowcipniej wyrazić emocje" - dodano.

Jak twierdzi reżyser spektaklu, "ta forma teatralnej estetyki daje prawdziwą petardę". "Tam, gdzie braknie emocji w monologu lub dialogu - zaczyna się śpiewanie, a uczucia, kiedy braknie już słów, można już tylko pięknie wyśpiewać" - wyjaśniła Gryszkówna.

Występują: Dorota Rubin (matka Arina Pantalejmonowna), Michał Hytroś (jej syn Agaf Tichonow), Magdalena Walkiewicz (Fiekła), Angelika Kurowska (Podkolesina), Elżbieta Nagel (Koczkariewa), Paulina Krupa (Jajecznica), Katarzyna Faszczewska (Żewakina) i Karolina Strauss (Anuczkina).

Reżyseria - Anna Gryszkówna. Reżyseria muzyczna - Aneta Todorczuk. Aranżacje - Tomasz Krezymon. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Alicja Desperak. Konsultacja psychologiczna postaci i relacji - Anna Szulc-Rudzińska.

Spektakl powstał w ramach Społecznej Sceny Debiutów Teatru WARSawy.

Premiera - 11 czerwca o godz. 19 w Teatrze WARSawy. Kolejne przedstawienia - 12-13 czerwca br.

Źródło:

Wątki tematyczne