EN

24.09.2024, 14:44 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu „(M)OTHERS” Kolektywu Hoteloko

W ramach 4 edycji U:NEW Dance Wave Festival i wydarzenia „NOC TAŃCA / FALA TAŃCA” odbędzie się premiera spektaklu Kolektywu HOTELOKO.

fot. mat. organizatora

"(M)OTHERS" / Kolektyw HOTELOKO 

Reżyseria, dramaturgia, choreografia: Agata Życzkowska

Współpraca choreograficzna: Mirek Woźniak, Karina Szutko, Maciej Feliga

Scenografia, kostiumy, projekcje wideo, opracowanie muzyczne: Agata Życzkowska

Wykonanie: Agata Życzkowska, Mirek Woźniak, Karina Szutko, Maciej Feliga

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' 

Partnerzy: Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Ośrodek Kultury Ochoty OKO, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Premiera 27/09/2024 – 19:00 Centrum Promocji Kultury Praga-Południe / Warszawa

Wstęp wolny – zaproszenia: [email protected] 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Wydarzenie Facebook: https://www.facebook.com/events/829381886007423

Spektakl „(M)OTHERS” skupia się na rozbudowanej koncepcji matki, obejmującej nie tylko relacje biologiczne, ale także społeczne i terytorialne. Wątek MATKI przybiera formę abstrakcyjną, sięgającą głębiej niż tylko relacje genetyczne czy społeczne. Jest to próba zgłębienia tej uniwersalnej roli "MATKI", którą każdy z nas nosi w sobie, niezależnie od płci, wieku, tożsamości seksualnej, koloru skóry, stopnia sprawności czy wykształcenia. „(M)OTHERS” stawia pytania dotyczące natury relacji rodzinnych, ich trwałości, możliwości przekształceń. Choreografia jest rodzajem "podwójnego duetu" – dialogu energetycznego pomiędzy dwoma, trzema, a czasem czterema ciałami: cisza, miasto, gra, wspólnota, zmysły, kameleon, dragon, stranger, other. Choć płeć nie zawsze odgrywa decydującą rolę, czasem generuje pewne ludzkie zachowania. W naszym świecie nie wszystko jest jednoznaczne. Poszukiwanie istoty człowieczeństwa często przekracza binarną kategorię płci. Idea spektaklu otwiera przestrzeń do refleksji nad empatią, społecznymi oczekiwaniami i miłością pomimo różnic. Bardzo istotne są także poszukiwania związane z szerszym spojrzeniem na tę tematykę, w tym w szczególności na MATKĘ ZIEMIĘ - MOTHER EARTH. Spektakl jest kolażem obrazów, wspomnień, choreografii, słów, muzycznych pocztówek i marzeń.

Idea działań Kolektywu HOTELOKO
Kolektyw HOTELOKO powstał w 2011 r. w Warszawie. Jego założycielką jest reżyserka, choreografka, aktorka i producentka Agata Życzkowska. W latach 2017-2020 współtworzyła kolektyw z Magdaleną Przybysz. Współpracowała także z Wojciechem Grudzińskim. Obecnie współtworzy kolektyw z Mirkiem Woźniakiem, Kariną Szutko i Maciejem Feligą. Kolektyw porusza się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Tworzy projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne dotykając takich tematów, jak wspólnota, wolność, tolerancja, empatia, queer, dobrostan psychiczny, demokracja, edukacja, prawa człowieka, tkanka miasta, tożsamość kulturowa. Główną ideą jest szczególne zwrócenie uwagi na tematy związane z ekologią: zieloną transformacją, wodą pitną, energią solarną, zmianami klimatycznymi oraz przyszłością naszej planety. Bardzo ważny jest także głos kobiet: dyskusja wokół równouprawnienia płci i wzmacnianie wspólnot wokół ekofeminizmu. Kolektyw działa pod skrzydłami Fundacji ‘NOWA FALA’ i współorganizuje U:NEW Dance Wave Festival w Warszawie.

Agata Życzkowska - choreografka, aktorka, menadżerka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi (2001) i podyplomowych studiów Dyplomacja Kulturalna na UJ (2021). Zagrała w ponad 40 spektaklach, w tym „The SHOW MUST GO ON” chor. Jérôme Bel. Od 2011 r. współtworzy kolektyw HOTELOKO. Otrzymała stypendia w programie Mobilni w Kulturze (2020 i 2021) oraz stypendium artystyczne m.st. Warszawy 2023, a także nagrodę za spektakl "Absolutely Fabulous Dancers" na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019). Jej spektakl „LUXA” został wybrany do Polskiej Platformy Tańca 2024.  Artystka pracuje głównie na wątkach tożsamościowych z wykorzystaniem ruchu autentycznego i ruchu codziennego, choreografii eksperymentalnej, metod interaktywnych, pracy na zespół oraz multimedialności. W jej świecie królują cekiny: lśnienie jest zamierzonym obrazem, a definiuje je zdanie: „Mieszkam w cekinowej kuli”.

Karina Szutko – tancerka, choreografka, artystka wizualna. Uczestniczyła w europejskich projektach „Dance Highways”, „Viral Visions”, In.To.Da.Te. oraz „CODASI”. Edukację taneczną zdobywała biorąc udział w warsztatach, które prowadziły m.in. Weronika Pelczyńska, Maria Colusi, Silje Solheim Johansen. W latach 2010-2022 była członkinią formacji tańca towarzyskiego MBB z Warszawy: jest mistrzynią Europy w kategorii Carribean Show (Lyon 2017) i mistrzynią świata w kategorii Latin Show (Sarajewo 2019). Współtworzy kolektyw HOTELOKO. Brała udział w spektaklach „Insta Show” (2018), ”Extinction: REplay”(2022), „Solarpunk” (2023) i „LUXA” (2023). Artystka posługuje się różnorodnymi technikami tańca współczesnego, czerpiąc inspirację zarówno z improwizacji kontaktowej, jak i integrując elementy technik tańca latynoamerykańskiego czy poppingu.

Mirek Woźniak - tancerz, wokalista - aktor musicalowy, choreograf, performer, edukator. Wraz z Agatą Życzkowską otrzymał Pierwszą Nagrodę na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych za spektakl „Axiom of Choice” (2020). Nominowany do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury za spektakl Maria de Buenos Aires w kategorii tancerz - inne formy (2022). Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Współtworzy kolektyw HOTELOKO, w ramach którego zrealizował spektakle: „Absolutely Fabulous Dancers”, Axiom of Choice”, "Extinction: REplay" i "Solarpunk". Artysta działa na pograniczu różnych dziedzin sztuki - tworzy kreacje scenicznie na styku tańca, śpiewu i aktorstwa. Opiera się o techniki improwizacji flying low, animal movement, contact improvisation, ale również bazuje na swojej autorskiej metodzie permanentnego przepływu, którą nazywa „liquid spirit”.

Maciej Feliga – tancerz, performer, aktor. Od młodego wieku tańczył klasykę, taniec współczesny i taniec turniejowy w różnych stylach tanecznych. Od 2023 roku należy do kolektywu HOTELOKO, z którym zrealizował spektakl „Solarpunk”, prezentowany m.in. podczas festiwalu Internazionale Dissidanza w Palermo (2023) oraz Danses-Cites Carcassonne (2024). Ponadto wraz z kolektywem HOTELOKO brał udział w dwóch projektach tanecznych, które zrealizował z zespołami europejskimi z Włoch, Francji, Belgii i Serbii: „Innovative Tools for Dance Teachers-In.To.Da.Te.” i „Contemporary Dance for Sustainability and Inclusion-CODASI”. Artysta korzysta z klasycznych technik tańca współczesnego, kładąc nacisk na uważność, ekspresję i aktywne zaangażowanie. Pracuje z improwizacją i partneringiem, które są częścią procesu twórczego.

https://www.facebook.com/hoteloko/

https://www.instagram.com/hoteloko/

https://www.tiktok.com/@hoteloko 

***

Wydarzenie "Noc Tańca / Fala Tańca" w ramach IV U:NEW Dance Wave Festival w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe dofinansowane w ramach środków m.st. Warszawa, dzielnica Praga-Południe.

Kuratorka i dyrektorka festiwalu: Agata Życzkowska
Współpraca: Karina Szutko, Adriana Liwara, Bartłomiej Mamajek
Produkcja i organizacja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / Kolektyw HOTELOKO

Patronat medialny festiwalu: TVP Kultura, e-teatr, Teatr dla Wszystkich, dlaStudenta/pl, Notes Na 6 Tygodni
Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl 

Partnerzy festiwalu: Centrum Promocji Kultury Praga- Południe, Białołęcki Ośrodek Kultury, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Ośrodek Kultury Ochoty OKO, New Visions, l'espace centro coreografico - Zappulla DMN Company, La Galerie Chorégraphique, Kultura Nova, Dame de Pic

Źródło:

Materiał nadesłany