EN

3.10.2020, 10:41 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu "Monstera" w STUDIO teatrgalerii

Na scenie Malarnia w STUDIO teatrgalerii w Warszawie 9 października odbędzie się premiera przedstawienia "Monstera" w reżyserii i choreografii Marty Ziółek. Spektakl przygotowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu "Ciało/Umysł".

"Monstera" to nowy spektakl jednej z najbardziej utalentowanych polskich choreografek Marty Ziółek, znanej m.in. z przełomowych prac "Zrób siebie", "TO" i "Pixo". Tym razem Ziółek - na czele wielopokoleniowego zespołu - zaprasza w podróż do wnętrza kobiecego ciała" - poinformowała PAP Marta Sputowska ze STUDIO teatrgalerii.

Jak wyjaśniła, "Monstera" to pierwsza koprodukcja festiwalu "Ciało/Umysł" i STUDIO teatrgalerii.

"Monstera" Marty Ziółek wypływa z oddechowych i cielesno-emocjonalnych doznań dziewięciu artystek, które na czas pracy nad spektaklem stworzyły krąg wymiany doświadczeń i języków artystycznych" - napisała Sputowska.

Podkreśliła, że "Monstera" feminizuje i łączy w sobie łacińskie słowa monstrare (pokazywać, demonstrować) i monere (ostrzegać, przepowiadać). - To żeńska wersja męskiego potwora. Odwołując się do sposobów obrazowania kobiecego ciała i związanej z tym kategorii piękna, inicjuje grę z lękiem przed monstrualną kobiecością, historycznie łączoną z brakiem, niedomiarem i nadmiarem lub przemieszczeniem organów w głębinach ciała - wyjaśniła.

"Monstera" zaprasza do wnętrza kobiecego ciała, eksploruje układ oddechowy, jego powiązania z afektem, emocjonalnością, seksualnością. Rozbraja, rozwibrowuje i upłynnia to, co zastygłe, przyjmując formę transformacyjnej ceremonii oddechowej" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Sputowska poinformowała, że przedstawienie "Monstera" to środkowa część trylogii, w której skład wejdą także solowy performans "Ustowanie" oraz grupowa praca "Vulva".

Koncepcja, choreografia i reżyseria - Marta Ziółek. Tekst i dramaturgia - Anka Herbut. Scenografię zaprojektowała Magdalena Łapińska-Rozenbaum, a kostiumy - Pat Guzik. Muzykę skomponowała Zoi Michailova, a autorką piosenek jest Zuza Wrońska. Za reżyserię świateł odpowiada Jacqueline Sobiszewski. Wideo - Anna Gawlita.

Performerki: Ramona Nagabczyńska, Katarzyna Sikora, Monika Świtaj, Zuza Wrońska i Marta Ziółek.

Premiera - 9 października o godz. 19 na scenie Malarnia w STUDIO teatrgalerii w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu "Ciało/Umysł". Kolejne przedstawienia - 10-11 października br.

Źródło:

PAP

Autor:

Grzegorz Janikowski

Data publikacji oryginału:

03.10.2020