EN

28.10.2020, 08:10 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu "Kochane pieniążki" w Teatrze Capitol

Niespodziewane wydarzenia, komiczne sytuacje i przezabawne dialogi składają się na akcję farsy kryminalnej „Kochane pieniążki” autorstwa brytyjskiego dramatopisarza Ray'a Cooleya i w reżyserii Jerzego Bończaka. Premiera we wtorek w stołecznym Teatrze Capitol.

mat. teatru

Farsa brytyjskiego komediopisarza Raya Cooneya miała swoją premierę w Londynie w 1994 r. "Grana była także przez dwa lata na West Endzie. Cooney sam reżyserował swoją sztukę, a także wcielił się w rolę Henry'ego Perkinsa" - napisano na stronie teatru.

"Żądni sensacji i chciwi przyjaciele, skorumpowany glina, niezbyt rozgarnięty inspektor, bezczelny taksówkarz, a wszystkim po piętach depcze ktoś z kim lepiej nie zadzierać… I wtedy zaczyna się prawdziwa akcja…" - czytamy w zapowiedzi.

"Co byś zrobił, gdybyś przez pomyłkę wszedł w posiadanie teczki z gigantyczną sumą pieniędzy? Szukałbyś właściciela czy szalejąc ze szczęścia zatrzymałbyś ją dla siebie? Trudny wybór… Bo przecież pieniądze nie spadają z nieba i taka szansa nie zdarza się co dzień. Henry, bohater kryminalnej farsy Kochane pieniążki podejmuje więc szybką decyzję. W końcu właśnie w jego urodziny otrzymuje ten wyjątkowy prezent od losu i żal z niego nie skorzystać. Pędzi do domu ile tchu, ściskając go w rękach. Czas to pieniądz, więc od razu wciela w życie swój misterny plan! Żona patrzy na niego z przerażeniem, próbując odwieść go od szalonego pomysłu…" - napisano na stronie Teatru Capitol. "Gdy małżonkowie starają się dojść do porozumienia, niespodziewani goście tylko komplikują sytuację" - dodano.

Występują: Anna Korcz/ Ilona Wrońska (Jean), Alżbeta Lenska/ Andżelika Piechowiak (Betty), Tomasz Schimscheiner/ Wojciech Wysocki/ Jarosław Rabenda (Henry), Mikołaj Krawczyk/ Lesław Żurek (Vic), Waldemar Obłoza/ Andrzej Popiel (Bill), Robert Wabich/ Robert Moskwa (Slater), Aleksander Machalica/ Marcin Troński (Davenport), Sebastian Konrad/ Hiroaki Murakami (Pieszy).

Autorką przekładu jest Elżbieta Woźniak. Scenografię zaprojektował Marek Chowaniec, a kostiumy - Tomasz Jacyków. Autorem opracowania muzycznego jest Jerzy Mączyński.

Premiera - 27 października o godz. 19 w Teatrze Capitol. 

Spektakl, który dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne