EN

16.05.2024, 08:51 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu „Kim jest Pan Schmitt?” w Małej Warszawie - w czwartek

Moja interpretacja tej sztuki polega na tym, iż pokazuję rodzaj napięcia czy też konfliktu pomiędzy rzeczywistością a tym, jak my postrzegamy siebie i innych - mówi PAP Aldona Figura, reżyser „Kim jest Pan Schmitt?”. Premiera na scenie w Małej Warszawie - w czwartek.

fot. mat. organizatora

"Sébastien Thiéry napisał pewnego rodzaju tragikomedię. Oglądałam przed rokiem jej wystawienie w Teatrze Współczesnym w Warszawie w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, ale nasz spektakl różni się nieco w warstwie scenograficznej i muzycznej" - wyjaśniła Aldona Figura.

"Mamy całkiem inną scenografię, bardziej absurdalną. Postanowiłam również dodać muzykę" - mówiła. "Takim lejtmotywem w naszym przedstawieniu jest +Pstrąg+ Franza Schuberta. To jest pieśń, ale wykorzystuję wersję instrumentalną tego utworu, który przewija się przez cały spektakl i wydaje mi się, że spina go w jedną całość" - zaznaczyła reżyser przedstawienia.

Przypomniała, że "wszystko rozpoczyna się pewnego wieczoru podczas kolacji, którą spożywa dwoje głównych bohaterów, czyli Pan i Pani Baran". "Nagle zaczynają się dziać różne dziwne rzeczy" - mówiła. "Te dziwne zdarzenia kojarzą mi się trochę z +Matriksem+. Następuje rodzaj przesunięcia i nagle ci główni bohaterowie, rozglądając się wokół, dostrzegają, że rzeczywistość wygląda inaczej, niż sądzili" - tłumaczyła. "Mało tego, świat zewnętrzny w postaci Policjanta i Lekarza psychiatry oświadcza im, że są kimś innym, niż są" - dodała.

"Moja interpretacja tej sztuki polega na tym, iż pokazuję rodzaj napięcia czy też konfliktu pomiędzy rzeczywistością a tym, jak my postrzegamy siebie i innych" - powiedziała. "Bo to będzie spektakl o tym, że świat zwariował" - podkreśliła Aldona Figura.

Zwróciła uwagę, że w przedstawieniu "Pan Baran ma cały czas ten problem, że musi bronić swojej tożsamości, co do której jest absolutnie przekonany, jednocześnie nie dając się przyłapać na tym, że tym Schmittem nie jest". "Bo jeśli się zdradzi, czekają go dość poważne konsekwencje" - wyjaśniła twórczyni przedstawienia.

Pytana, czy sztuka zawiera w sobie Kafkowską grozę, Aldona Figura powiedziała: "tak, ona jest obecna". "Jednak nasze przedstawienie w swoim wyrazie jest inne. Trochę inaczej opowiadam tę historię. Myślę, że lżej, bardziej absurdalnie. Może bardziej z Mrożka niż z Kafki" - oceniła.

"Andrzej Zieliński, który gra u mnie Pana Barana, kreował go także w spektaklu w Teatrze Współczesnym. Można powiedzieć, że tę rolę ma zrobioną" - powiedziała. "Zawsze jednak pojawiają się kwestie pewnych akcentów czy też np. grania z innymi aktorami. Dlatego pewne zmiany w interpretacji jego postaci są, ale to jest kwestia kolorytu, akcentów" - wyjaśniła. "Cała wymowa przedstawienia jest jednak - moim zdaniem - podobna do spektaklu w Teatrze Współczesnym. Jego rola także" - podkreśliła reżyser.

Francuski aktor i dramaturg Sébastien Thiéry to autor wystawianych w Polsce sztuk "Kasta la vista" i "Ściana". Za "Kim jest Pan Schmitt?" w 2010 r. otrzymał nominację do prestiżowej Nagrody Moliera dla żyjącego francuskojęzycznego autora.

"Pewnego dnia poukładane i spokojne życie bohatera sztuki +Kim jest Pan Schmitt?+ Sébastiena Thiéry'ego zostaje wywrócone do góry nogami. Odkrywa, że jest kimś zupełnie innym, ma inny zawód, inne ubrania i książki w mieszkaniu, on i żona inaczej się nazywają, a nawet mają dorosłe już dziecko" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Jak wyjaśniono, "świat w osobie Policjanta i Lekarza próbuje mu wmówić, że jest Panem Schmittem, więc bohater sztuki lawiruje, udając kogoś, kim nie jest, a jednocześnie usiłując nie zdradzić samego siebie i tego, w co wierzy". "Mnożą się przez to zabawne, absurdalne, a czasem groźne sytuacje i nieporozumienia" - dodano.

"Czy istnieją granice kompromisu, na jaki człowiek zdolny jest pójść dla świętego spokoju? Do czego można się posunąć w imię ładu społecznego? Jak długo i do jakiego stopnia można robić teatr z własnego życia?" - czytamy w zapowiedzi.

Autorem sztuki jest Sébastien Thiéry. Przekładu dokonała Irma Helt. Reżyseria - Aldona Figura. Kostiumy zaprojektował Sylwester Krupiński, a scenografię - Wojtek Stefaniak.

Występują: Andrzej Zieliński, Monika Krzywkowska, Antoni Pawlicki, Michał Piela i Alma Asuai.

Premiera - 16 maja o godz. 19 w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14).

Źródło:

PAP