EN

25.08.2021, 12:51 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu familijnego w namiocie cyrkowym

Teatr 21 wraca do grania na żywo. Po wakacyjnej przerwie ten warszawski zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem, zaprezentuje swoje najnowsze przedstawienie "Jak przestałem być idealny". Spektakl wystawiany w prawdziwym namiocie cyrkowym będzie miał swoją premierę 4 września.

fot. mat. teatru

„Jak przestałem być idealny” to koprodukcja Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Fundacji Teatr 21. Już na początku września przedstawienie zostanie zaprezentowane na mobilnej scenie Instytutu, czyli w niebiesko-białym namiocie cyrkowym, w przestrzeni parku między Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego a Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski! W wypełnionym muzyką na żywo spektaklu pytania o odmienność i różnorodność sąsiadują z zapierającymi dech w piersiach wyczynami akrobatów, a humor z refleksją o tym, jak długa droga czasem prowadzi do samoakceptacji.

Spektakl inspirowany jest mitem o Ganeśi – hinduskim bóstwie z głową słonia, oraz prawdziwą historią Josepha Merricka – znanego również jako człowiek-słoń. Czerpiąc z obecności artystów cyrkowych, aktorów dramatycznych, muzyków oraz aktorów Teatru 21 zapraszamy na przedstawienie, które łączy widzów i artystów we wspólnej teatralno-cyrkowej opowieści. Z myślą o młodych widzach odkryjemy historię odmienności, w której bohater musiał mierzyć się z poczuciem braku akceptacji. Razem z publicznością, pod cyrkowym szapito wykreujemy świat, w którym jest miejsce dla każdego, a różnorodność staje się wartością.

"Nowy spektakl w namiocie cyrkowym to nasza propozycja dla widowni familijnej - mówi Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego - Mam nadzieję, że będzie świetną okazją do rodzinnego wybrania się do teatru w nieoczywistej przestrzeni. Pozytywne przesłanie tego spektaklu o uniwersalnej potrzebie szacunku dla siebie nawzajem oraz udane połączenie sztuki teatru i cyrku z pewnością wzbudzą dobre emocje oglądających".

- Przedstawienie "Jak przestałem być idealny" to wspaniała artystyczna przygoda – zarówno dla nas twórców jak i widzów. W przyszłym roku ruszymy w trasę po całej Polsce. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli się spotkać z widzami także w mniejszych miejscowościach i włączyć ich w nasze wspólne, teatralne poszukiwania różnorodności - Justyna Sobczyk, prezeska Fundacji Teatr 21.

Spektakl „Jak przestałem być idealny” to piąty familijny projekt artystyczno-edukacyjny, który będzie przemierzał Polskę z namiotem cyrkowym w ramach programu „Lato w teatrze”. Od 2011 roku, gdy Instytut Teatralny odkupił namiot od właściciela Cyrku Bojaro, wyprodukowano cztery spektakle objazdowe „Gdzie jest Pinokio?” (2011, reż. Robert Jarosz) , „Pippi Pończoszanka” (2013, reż. Konrad Dworakowski), „Jak wytresować dziewczynkę?” (2015, reż. Michał Walczak) i “Piotruś Pan” (2019, reż. Konrad Dworakowski). Cztery tytuły zostały w sumie zagrane blisko 170 razy! Więcej informacji znaleźć można na stronie www.latowteatrze.pl

***

Czas trwania: 90 min

Premiera: 4 września 2021 r.

Pokazy spektaklu odbędą się: 4, 5, 8, 9, 10 września 2021 r., godz. 18:00

Miejsce: Namiot cyrkowy między Instytutem Teatralnym (Jazdów 1), a Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Jazdów 2)

***

Producenci spektaklu dziękują Międzynarodowemu Centrum Kultury Nowy Teatr za udostępnienie sali prób.

Spektakl został wyprodukowany w ramach programu Lato w teatrze. Jest koprodukcją Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Program Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

***

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przez stronę internetową www.instytut-teatralny.pl lub www.goout.pl, a także w księgarni Prospero w siedzibie Instytutu, ul. Jazdów 1 w (pn. – pt.: 10.00 – 18.00, sob.: 12.00 – 18.00).

Ok. 60 min przed każdym pokazem będzie możliwe zakupienie biletu na miejscu, przed namiotem cyrkowym (wyłącznie z okazaniem certyfikatu zaszczepienia przy zakupie i przy wejściu do namiotu).Szczególne warunki uczestnictwa:

- Na terenie namiotu cyrkowego przez cały czas trwania spektaklu należy przestrzegać obowiązku zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki.

- Przed wejściem do namiotu każdy widz jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia, że według jego najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 i nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Uprzejmie prosimy o przybycie odpowiednio wcześniej, by wypełnić oświadczenie na miejscu (do odbioru przed namiotem lub w Instytucie).

- Wchodząc do namiotu należy zdezynfekować dłonie.

- Zakup biletu jest równoznaczny z zaakceptowaniem powyższych zasad organizacyjnych.

***

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii "Teatr".

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne