EN
1.03.2021, 15:39 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu „Antygona. Edyp” w Akademii Teatralnej - w piątek

W Sali im. Kreczmara w Akademii Teatralnej w Warszawie 5 marca odbędzie się premiera dyplomu studentów IV roku kierunku aktorstwo dramatyczne pt. „Antygona. Edyp” w reż. Adama Nalepy. Będzie to pierwszy dyplom pokazany przez Teatr Collegium Nobilium (TCN) w tym sezonie teatralnym.

fot. mat. teatru

"Edyp zajmuje miejsce na tronie po poprzednim władcy Teb – Lajosie. Ma po swojej stronie wdzięcznych mieszkańców oraz swoją żonę Jokastę, jej brata Kreona i dzieci – Antygonę, Ismenę, Polinika i Eteoklesa. Spokój jednak nigdy nie trwa wiecznie. Na miasto spada fala nieszczęść. W powietrzu unosi się śmiercionośny wirus, na ludzi zewsząd spadają ciosy, wszyscy boją się o swoją przyszłość i domagają ratunku od rządzących" - czytamy w opisie spektaklu opublikowanym na stronie TCN.

Jak zaznaczono, "Edyp – do tej pory pewny siebie, silny człowiek sukcesu, zaczyna słabnąć". "Wyrocznia w Delfach – siła potężniejsza niż władza doczesna przypomina o dawnej zbrodni. Sytuację ostatecznie komplikuje wróżbita Terezjasz. Jego niepomyślne przepowiednie budzą w rodzinie królewskiej wielkie namiętności, a nade wszystko żądzę władzy" - napisano.

Reżyser przeniósł miejsce akcji z Teb w roku 469 p.n.e. do współczesnej Warszawy.

"Adam Nalepa ze studentami IV roku Akademii Teatralnej stworzył trzymający w napięciu thriller polityczny, pełen zwrotów akcji i prawd o nas, w którym kompleksy, ambicje, chciwość i bezwzględność, tak samo jak 2,5 tys. lat temu, również dzisiaj, zmieniają najszlachetniejszych utopistów w cynicznych polityków" - czytamy na stronie TCN.

Autorem tłumaczenia obu tragedii jest Antoni Libera. Adaptacja i reżyseria - Adam Nalepa. Ruch sceniczny opracowała Wiola Fiuk. Za projekcje, multimedia i zdjęcia odpowiada Michał Trojanowski. Dramaturgia - Małgorzata Fijas. Kostiumy zaprojektowała Agnieszka Kaczyńska.

Występują: Jakub Mikołajczak (Edyp), Krzysztof Żarowski (Kreon), Adrianna Malecka (Antygona), Katarzyna Lis (Ismena), Ignacy Liss (Hajmon), Maria Kozłowska i Ignacy Panfil (Terezjasz), Magdalena Sildatk (Jokasta), Maria Kozłowska (Eurydyka), Adam Stępnicki (Pasterz z Kitajronu / Strażnik / Posłaniec 1), Mateusz Trojanowski (Poseł z Koryntu / Żołnierz / Posłaniec 2) i Filip Orliński (Koryfeusz).

Więcej informacji o spektaklu na stronie: tcn.at.edu.pl.

Premiera - 5 marca o godz. 19.30 w Sali im. Jana Kreczmara (Akademia Teatralna w Warszawie). Kolejne przedstawienia - 6-8 marca br.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne