EN
23.12.2021, 08:19 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu "1.8 M" Iwana Wyrypajewa w Nowym Teatrze - 28 grudnia

W Nowym Teatrze w Warszawie 28 grudnia odbędzie się premiera spektaklu "1.8 M" w reż. Iwana Wyrypajewa. Przedstawienie oparto na tekstach, które więźniowie polityczni wypowiadali w sądach i pisali w listach do swoich bliskich.

fot. mat. teatru

"1,8 metra - tyle miejsca jest przeznaczone dla osoby w białoruskich więzieniach" - wyjaśniono na stronie teatru.

Jak wyjaśniono, "Iwan Wyrypajew zrealizował projekt teatralny wspierający więźniów politycznych przeciwstawiających się reżimom totalitarnym w Białorusi i innych krajach". "Spektakl oparto na tekstach, które więźniowie polityczni wypowiadali w sądach i pisali w listach do swoich bliskich" - zaznaczono.

"Jak teraz radzą sobie osoby skazane na więzienie za wypowiedzenie własnego zdania? Jak w centrum Europy doszło do złamania prawa?" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Przypomniano, że "aktualnie w Białorusi jest ponad 800 więźniów politycznych i ta liczba powiększa się dosłownie codziennie".

Reżyseria - Iwan Wyrypajew. Scenografię zaprojektowała Karolina Bramowicz, a kostiumy - Maria Duda. Muzyka - Jacek Jędrasik. Choreografię opracował Paweł Sakowicz.

Występują: Bartosz Bielenia, Ewelina Pankowska, Walentina Sizonenko, Paweł Haradnitski, Palina Dabravolskaja, Igor Shugaleev, Palina Chabatarova i Daria Polunina.

Premiera - 28 grudnia o godz. 19 w Nowym Teatrze w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 29-30 grudnia.

Producentem spektaklu jest WEDA projekt / Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, a koproducentem - Nowy Teatr w Warszawie.

Przedstawienie będzie grane w trzech językach: polskim, białoruskim i rosyjskim. Napisy w języku angielskim.

Jak wyjaśniono, "w ramach projektu odbędzie się również akcja charytatywna na rzecz osób doświadczonych represjami".

Realizację spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

PAP