EN

3.03.2021, 12:30 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Śniegu" w Teatrze Narodowym

Teatr Narodowy zapowiada kolejną premierę sezonu 2020/2021 - Śnieg Stanisława Przybyszewskiego w reż. Anny Gryszkówny, która odbędzie się 12 marca.

fot. Maciej Landsberg, proj. Elipsy/ Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

„Śnieg przyprószył wszystkie wspomnienia.

Ból, walkę, cierpienie. Ale jeśli śnieg zniknie...”

(Stanisław Przybyszewski, Śnieg)

W realistyczno-symbolicznym dramacie Stanisława Przybyszewskiego sprzeczności, które targają bohaterami, stają się parabolą odwiecznej ludzkiej tęsknoty za spełnieniem.

Przyjazd Ewy, dawnej miłości Tadeusza, burzy spokój jego małżeństwa z Bronką. Czy to, co wyparte, musi się w końcu ujawnić? Czy wielkie uczucie jest słabością, czy przejawem siły? Co każe nam niszczyć naszych bliskich, własne ułożone życie, samych siebie?

Inscenizację Śniegu przygotowała Anna Gryszkówna – Aktorka Teatru Narodowego i reżyserka, która od 2016 roku realizowała spektakle w teatrach Polsce, m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. Solskiego w Tarnowie, Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Śnieg jest jej reżyserskim debiutem na narodowej scenie. Premierę zaplanowano na 12 marca na scenie Studio.

W przedstawieniu zobaczymy Dominikę Kluźniak w roli Bronki, Patrycję Soliman jako Ewę, Martę Wągrocką grającą Siostrę/ Makrynę. Oskar Hamerski wcieli się w postać Tadeusza, a Kazimierza zagra Henryk Simon.

Stanisław Przybyszewski
Śnieg
premiera: scena Studio, 12 marca, godz. 19.00

W spektaklu wykorzystano fragmenty Księgi Koheleta w przekładzie Władysława Karbowicza oraz Metamorfoz albo Złotego osła Apulejusza w przekładzie Edwina Jędrkiewicza.

Twórcy dziękują Annie Szulc-Rudzińskiej za wsparcie pracy nad przedstawieniem swoją wiedzą psychologiczną związaną ze zrozumieniem i poznaniem tożsamości postaci, ich nieświadomych konfliktów i charakterystyki relacji.

Plakat przedstawienia Śnieg. Fot. Maciej Landsberg, projekt: Elipsy; Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne