EN

24.05.2021, 10:20 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Przebudzenia wiosny" w Teatrze Ochoty - 29 maja

W stołecznym Teatrze Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich 29 maja odbędzie premiera "Przebudzenia wiosny" na podstawie sztuki Franka Wedekinda w reżyserii Zofii Gustowskiej - poinformowała PAP Anna Cygankiewicz z Teatru Ochoty.

fot. mat. teatru

Jak wyjaśniła Cygankiewicz, "reżyserka młodego pokolenia sięga po dramaturgiczny debiut Franka Wedekinda, niemieckiego skandalisty z przełomu XIX i XX w.". Zaznaczyła, że "w Przebudzeniu wiosny po raz pierwszy zobaczymy w akcji nowy zespół aktorski Teatru Ochoty".

"Samobójstwo jako najbardziej niegodziwe wykroczenie przeciw moralnemu porządkowi świata jest najbardziej wiarygodnym dowodem na istnienie moralnego porządku świata, ponieważ samobójca oszczędza moralnemu porządkowi świata konieczności wydania wyroku i tym samym potwierdza jego istnienie" – napisał Frank Wedekind w sztuce "Przebudzenie wiosny. Tragedia dziecięca".

Na stronie Teatru Ochoty zaznaczono, że "dramatopisarski debiut młodego niemieckiego skandalisty z przełomu XIX i XX w. to jeden z nielicznych tekstów dramatycznych w europejskim kanonie literackim, przedstawiający zbiorowy portret nastolatków". "Na scenie Teatru Ochoty, ośrodka młodej kultury teatralnej, ma szansę zadziałać ze zdwojoną siłą" - napisano.

Podkreślono, że "młodzi bohaterowie Wedekinda żyją w opresyjnym świecie nakazów i zakazów, w którym każda próba transgresji grozi wykluczeniem". "Próbując tworzyć swoją własną, odrębną od dorosłych przestrzeń, w efekcie replikują tylko znane z domu przemocowe schematy. Nieświadomie krzywdzą zarówno siebie, jak i tych, których chcieliby lub mogliby kochać" - czytamy w informacji o spektaklu.

"Ich dzieciństwo jest dalekie od wyidealizowanego przez kulturę obrazu szczęścia i beztroski. To pasmo niezrozumiałych i niezawinionych cierpień, które stają się bolesną obsesją. Po latach powraca pytanie, czy tę samonapędzającą się machinę przemocy można było zatrzymać" - napisano.

Zapowiedziano, że "Przebudzenie wiosny" to pierwsza z czterech premier Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich zaplanowanych na 2021 rok.

"Już niebawem wystartują próby do kolejnego przedstawienia. Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee Williamsa wyreżyseruje Małgorzata Bogajewska, artystka na co dzień związana z Teatrem Ludowym w Krakowie. Rok na ochockiej scenie zakończy się premierą Młokosa Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Igora Gorzkowskiego i premierą spektaklu Noc ciemna. Opowiadania Franza Kafki w reżyserii Michała Zdunika" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Autorką przekładu sztuki Wedekinda jest Joanna Diduszko-Kuśmirska. Scenariusz i reżyseria - Zofia Gustowska. Współpraca dramaturgiczna - Maria Gustowska. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Natalia Kozłowska. Muzykę skomponował Michał Lazar. Za reżyserię światła odpowiada Piotr Pieczyński. Realizacja światła - Zofia Krystman i Witold Juralewicz. Wideo - Adrien Cognac.

Występują: Paweł Janyst, Malwina Laska-Eichmann, Irmina Liszkowska, Krzysztof Oleksyn i Michał Pawlik.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów 16+.

Premiera - 29 maja o godz. 19 w Teatrze Ochoty (ul. Reja 9). Kolejne przedstawienia - 30-31 maja br.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne