EN

18.05.2023, 15:20 Wersja do druku

Warszawa. Premiera polsko-białoruskiego spektaklu „Emma” w Komunie Warszawa

26 i 27 maja w Komunie Warszawa odbędą się premierowe pokazy spektaklu „Emma” wg tekstu i w reż. Mikity Ilinczyka, laureata I edycji Międzynarodowego Konkursu Dramaturgicznego Aurora.

mat. teatru

Tekst i spektakl „Emma” to czwarta edycja pracy białoruskiego dramaturga i reżysera Mikity Ilinczyka w Polsce. Główną inspiracją tekstu jest idea „zysku w czasie wojny”. Ten pomysł ma swoją artystyczną historię: Bertolt Brecht i jego sztuka „Matka Courage” – napisana po II wojnie światowej, opowiadająca historię kobiety, która podróżuje po Europie w czasie „wojny trzydziestoletniej’’ i sprzedaje rzeczy potrzebującym. W ten sposób bohaterka Brechta wydaje się żyć dzięki wojnie. Celem autora jest stworzenie tekstu i spektaklu, który porusza ten temat i jest związany z prawdziwą historią naszych czasów.  Dramat porusza temat współczesnego społeczeństwa europejskiego, a konkretnie Polaków. Główną bohaterką jest tytułowa Emma, imigrantka z Białorusi, właścicielka firmy budowlanej w Warszawie. Wszyscy budowlańcy, którzy dla niej pracują, są uchodźcami, którzy przybyli do Polski z terenów dawnych kresów wschodnich. Dzięki nim prowadzi swój własny, dobrze prosperujący, biznes.

Istotą projektu nie jest wypowiedź polityczna, ale próba przedstawienia bohaterów od strony psychologicznej. Na pierwszym planie jest historia kobiety – jej samotności i transformacji, a polityczne i społeczne konteksty stanowią jedynie tło. I oczywiście, temat biznesu na wojnie. Tekst oparty jest na prawdziwej historii rodziny mieszkającej w Warszawie. Zadaniem autora było przekształcenie tej sytuacji w formę artystyczną dotykającą wszystkich problemów związanych z sytuacją w tej rodzinie. Sztuka  ma również na celu ukazanie tematów związanych z sytuacją imigrantów ze Wschodu w Polsce.

Chcielibyśmy, żeby ten projekt przyczynił się do szerszej współpracy pomiędzy środowiskiem białoruskich twórców teatralnych a polskimi instytucjami. Ze względu na fakt, że białoruska imigracja to głównie inteligencja (sektor IT, artyści i aktorzy, lekarze, obrońcy praw człowieka), teatr jako narzędzie dialogu jest bardzo popularny wśród „nowej” publiczności Warszawy. W tym przypadku sztuka dotyczy imigracji „elity”, tematu, który jest bardzo rzadko przedstawiany i badany.

 ***

Komuna Warszawa

Terminy premier: 26-27 maja, godz. 19.00. 

Aktorzy: Anita Sokołowska, Maciej Łączyński, Elżbieta Zajko

Tekst: Mikita Iljińczyk

Reżyser: Mikita Iljińczyk

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Scenograf: Alexandr Adamau 

Wideo: Aliaksandra Kononchenka

Producentka: Sara Tokina 

Inspicjentka: Anastasija Malchyk

Partnerzy:

Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich

Projekt PerspAKTIV

Projekt Rady i Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. 

Źródło:

Materiał nadesłany