EN
11.10.2021, 09:23 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Planety B" wg Stanisława Lema w Teatrze Żydowskim

W roku Stanisława Lema, w stulecie jego urodzin, warszawski Teatr Żydowski zaprasza na premierę "Planety B" według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Premiera będzie miała miejsce 16 października. 

fot. mat. teatru

„Planeta B” na motywach powieści „Szpital Przemienienia”, „Głos Pana” i korespondencji Stanisława Lema to czarna komedia o absurdach rzeczywistości, oswajaniu ich i godzeniu się na świat takim, jakim on jest, ze wszystkimi jego dziwnymi pomysłami i ekscentryzmami. Na świat, w którym nawet śmierć może być przecież postrzegana jako manifestacja życia, a rozpad ludzkiego ciała na miliony mikroorganizmów jest tak naprawdę przemienieniem jednego życia w miliony innych istnień. 

W sanatorium życie toczy się według tak precyzyjnego planu wyznaczonego przez Naszą Solaris, że nawet upadek kosmicznej skały nie może na niego wpłynąć. W pewnym momencie jedna z postaci sztuki mówi „Potrzeba nam głupstwa” i pacjenci sanatorium zaczynają wyginać rzeczywistość, która wypchnęła ich poza normę społeczną, na którą się nie zgadzali.

- W czym Lem jest potrzebny XXI wiekowi? Jego wybrane myśli mogą być skuteczną szczepionką na regresję intelektualną i ślepotę na postęp. I chyba najważniejsze – jego dystans i poczucie humoru mogą rozbroić i jedno, i drugie. Jego język jest nam stale potrzebny. Jak pisała noblistka Aleksijewicz, „literatura jest surowicą, zaszczepi w nas cudze doświadczenie” - mówi Krzysztof Popiołek, autor scenariusza i reżyser spektaklu.

W adaptacji wykorzystano fragment utworu autorstwa Ewy Lipskiej, Stanisława Lema i Tomasza Lema pt.  "Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy", wydanego przez Wydawnictwo Literackie.

Premiera odbywa się w stulecie urodzin Stanisława Lema.

Najbliższe spektakle 17 października o godz. 16.00 i 19.00 Scenie Kameralnej przy Senatorskiej 35 

Źródło:

Materiał nadesłany