EN
25.02.2022, 12:14 Wersja do druku

Warszawa. Premiera pierwszej części „Bóg i proch” w Ujazdowskim

„Bóg i proch” to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia w formie audio-teatru – próby przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan – zaangażują w zupełnie nowy sposób widza, aktora, reżysera, kompozytora i producenta. Premiera pierwszej części odbędzie się 4 marca o godzinie 19.00.

fot. Marta Ankiersztejn

Głównym celem projektu jest realizacja autorskiej formy teatralnej: widowiska opartego na warstwie dźwiękowej. Dźwięk realizowany będzie na scenie przez aktorów i muzyków za pomocą rozmaitych instrumentów – nie tylko ze świata muzyki, ale też odpowiednio amplifikowanych przedmiotów codziennego użytku. Zastosowanie specjalnych technik nagłośnieniowych (jak przetworniki piezoelektryczne czy mikrofony stykowe) pozwoli z jednej strony usłyszeć zwyczajne przedmioty, a z drugiej – użyć ich w procesie kompozycji muzycznej bądź improwizacji. Obecność amplifikowanych przedmiotów w świecie muzyki i wykorzystanie ich potencjału kreatywnego ma długą historię (John Cage, Pierre Schaeffer i inni), którą najlepiej wyraża tradycja awangardy i muzyki konkretnej. Wykorzystanie audytywnych cech otaczającego nas świata i angażowanie niecodziennych źródeł dźwięku w kreacji scenicznej było podstawą słuchowisk radiowych Orsona Wellsa w czasach złotej ery radia.

W cyklu przedstawień dramaturg podejmuje się reinterpretacji znanych powszechnie motywów ze Starego Testamentu. Bóg i proch to historia człowieka, który po wygnaniu z raju stara się znaleźć porozumienie ze swoim stwórcą. Sztuka stawia pytania o powstawanie religii, o okoliczności i warunki, w których rodziła się religia monoteistyczna, o sposób, w jaki zostały ustanowione podstawowe zasady wiary.

W 2022 roku zostanie zaprezentowanych sześć premier. Po jednorazowym pokazie w Sali im. Wojciecha Krukowskiego w piwnicach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie można zobaczyć jego filmowy zapis.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali znakomici aktorzy. W części pierwszej wystąpi Małgorzata Kożuchowska, Mariusz Bonaszewski i Sambor Dudziński.

Źródło:

Materiał nadesłany