EN

9.05.2022, 17:37 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Pani Pylińskiej i sekretu Chopina” w UCK „Alternatywy” - we wtorek

mat. teatru

To jest opowieść o tym, jak wielką siła jest sztuka, jak wielką siłę ma, konkretnie mówiąc, muzyka Chopina - mówi PAP Robert Gliński, reżyser „Pani Pylińskiej i sekretu Chopina” Érica-Emmanuela Schmitta. Premiera spektaklu 10 maja w UCK "Alternatywy" w Warszawie.

Na scenie Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" w Warszawie we wtorek odbędzie się premiera spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina" w reżyserii Roberta Glińskiego połączona z jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej aktorki teatralnej i filmowej Joanny Żółkowskiej. Udział w premierze zapowiedział autor tekstu, francuski pisarz Éric-Emmanuel Schmitt.

"Bohaterem tej sztuki i powieści Schmitta jest Eryk - młody chłopiec, który chce się nauczyć grać na fortepianie, ale przede wszystkim chce się nauczyć grać utwory Chopina. Uczęszcza na lekcje do Pani Pylińskiej, która mu uświadamia, że wykonywanie muzyki, a szerzej uprawianie prawdziwej sztuki, nie polega na tym, że się technicznie przebiera paluszkami po klawiaturze" - wyjaśnił reżyser.

Gliński podkreślił, że "bycie artystą polega na posiadaniu duszy, takiego otwarcia na sztukę". "Po to, żeby zagrać pięknie Chopina trzeba rozumieć coś więcej niż tylko +nuty i techniczne bębnienie w klawisze+" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że "narracja w spektaklu została zbudowana poprzez ukazanie kolejnych lekcji". "Eryk przychodzi na lekcje, często wspomina też rozmaite epizody ze swojego dzieciństwa" - mówił. "Ale akcja bazuje głównie na tych lekcjach, które uczą młodego człowieka, jak zrozumieć prawdziwą sztukę. Że to nie jest nic technicznego, nic matematycznego; że nie chodzi tu o ćwiczenia tylko o otwarcie swojego wnętrza, swojej duszy" - wyjaśnił.

"Pierwsza lekcja zaczyna się od tego, że Pani Pylińska każe Erykowi położyć się pod fortepianem. On jest zdziwiony, dlaczego. Pylińska wyjaśnia mu, że nie będzie dotykał klawiatury" - mówił. "Wyjaśnia mu: +niech się pan położy pod fortepianem, niech pan pod nim czuje, przeżywa muzykę, a potem niech pan idzie do parku i patrzy na kręgi na wodzie, na liście na drzewach" - powiedział reżyser.

"Rzeczywiście, tym spektaklem Joanna Żółkowska świętuje jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej" - powiedział. "Myśmy to przedstawienie zrobili we wrześniu 2020 r. w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim i przez pandemię było ono pokazywane w internecie" - przypomniał Gliński.

Wyjaśnił, że "przede wszystkim bohaterem tego spektaklu jest Chopin". "W spektaklu granych będzie trzydzieści fragment ów jego utworów, bo nie możemy zagrać ich w całości, a spektakl trwa niecałe dwie godziny" - powiedział. "Pośród nich jest duża różnorodność, bo widzowie usłyszą i poloneza, i fragment koncertu bez orkiestry. Są preludia, mazurki, nokturny" - dodał.

Gliński podkreślił, że strona muzyczna przedstawienia pokazuje wachlarz dokonań Chopina". "Bo rzeczywiście on skomponował mnóstwo oryginalnych utworów" - ocenił.

"Młody Eryk pokochał muzykę, gdy usłyszał Chopina. Chciał grać utwory swojego mistrza, lecz jego interpretacjom ciągle czegoś brakowało. Wszystko zmieniło się, gdy rozpoczął lekcje u Profesor Pylińskiej" - napisano o akcji spektaklu.

Wyjaśniono, że "lekcje u Pani Pylińskiej nauczyły bohatera autentycznych emocji, intymnego szeptu, szczerości uczuć i wrażliwości. Pasowały go na artystę".

"Pani Pylińska i sekret Chopina" to adaptacja książki jednego z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy Érica-Emmanuela Schmitta. Jego utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata.

"W twórczości Schmitta często powracają najważniejsze tematy egzystencjalne: sens istnienia, miłość, tęsknota, pragnienie. Stara się on mówić również o trudnych przeżyciach, które są – lub kiedyś się staną – udziałem każdego człowieka" - czytamy w zapowiedzi.

Autorem przekładu jest Jan Nowak. Reżyseria - Robert Gliński. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Tatiana Kwiatkowska.

Występują: Joanna Żółkowska (Pani Pylińska), Paulina Holtz (Aimée) i Kacper Kuszewski (Eryk).

Dramaturgię przedstawienia zbudują utwory Chopina. Podczas spektaklu widzowie usłyszą fragmenty poloneza, mazurków, sonat, etiud Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta, które na żywo zagra na fortepianie Lena Ledoff.

Premiera spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina" - 10 maja o godz. 19 na scenie Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" w Warszawie.

Źródło:

PAP