03.02.2021, 13:57 Wersja do druku

Warszawa. Premiera online „Wstydu” Małgorzaty Wdowik z Nowego Teatru

Nowy Teatr w Warszawie zaprezentuje 7 lutego online premierę przedstawienia „Wstyd” w reżyserii Małgorzaty Wdowik. Jest to ostatnia - po „Strachu” i „Gniewie” - część teatralnego tryptyku Małgorzaty Wdowik o emocjach.

fot. mat. teatru

"Reżyserka, wychodząc od osobistej historii, rozważa, jak funkcjonuje wstyd jako narzędzie budowania nierówności społecznych. Zastanawia się, komu przysługuje przywilej opowiadania o słabości i wstydzie i jak to robić" - czytamy na stronie Nowego Teatru. "Wstyd to przecież moment, gdy stajemy się widoczni, mimo że nie jesteśmy na to gotowi" - podkreślono.

Do roli obserwatora intymnych relacji rodzinnych reżyserka zaprosiła dokumentalistkę Agatę Baumgart, badającą od lat relacje matek i córek.

"Opowieść o trzech pokoleniach kobiet z jednej rodziny, które mierzą się z pytaniami o dziedziczność wstydu. Kogo i co zdarza im się porzucić, by się od wstydu uwolnić?" - napisano w zapowiedzi spektaklu na stronie teatru.

W eksplikacji reżyserskiej Wdowik wyjaśniła, że "przez jakiś czas ta historia była dla mnie nudna".

"Raz już próbowała ją spisać. Kiedyś nawet kupiła zeszyt. Skończyła na jednej kartce. Na momencie, kiedy się urodziła. A przecież nie chodziło o to, że nie pamiętała. Dzięki mamie miała dobrą pamięć. Bo ta, kiedy była w ciąży z nią, nie dopuszczała męża do siebie. To takie zwierzęce określenie. To przecież byka do krowy się dopuszcza. Na wsi te określenia się ze sobą mieszały. I jak tak zaczęła pisać, to zrozumiała, że od początku była przegrana, bo nawet te zwierzęta były tam ważniejsze od nich. Świni trzeba było dać jeść, a im niekoniecznie. Bo świnia jak się naje to będzie gruba i będą z tego pieniądze. A co będzie z dzieci? Na to pytanie nie umiała odpowiedzieć i tak przestała pisać" - napisała twórczyni przedstawienia.

Autorkami tekstu są Weronika Murek i Małgorzata Wdowik. Współpraca dramaturgiczna - Olga Drygas. Materiały dokumentalne - Agata Baumgart. Operator kamery - Agata Baumgart/ Michał Stajniak. Reżyseria światła, przestrzeń - Aleksandr Prowaliński. Muzyka - Jan Rabiej. Kostiumy - Jadwiga Wdowik.

Występują Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska i Jaśmina Polak.

W spektaklu wykorzystano utwór "Baby" Donnie Charles Emerson.

Premiery dwóch pierwszych części trylogii o emocjach odbyły się - "Strachu" (28 kwietnia 2018 r.) w TR Warszawa i "Gniewu" (21 września 2018 r.) w Teatrze Powszechnym im. Z. Huebnera w Warszawie.

Premiera online "Wstydu" - 7 lutego o godz. 19. Streaming na vod.nowyteatr.org.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne