EN

23.11.2020, 11:43 Wersja do druku

Warszawa. Premiera online spektaklu "2020: Burza" Grzegorza Jarzyny

Na platformie TR Online 27 listopada odbędzie się premierowy pokaz internetowy spektaklu "2020: Burza" w reżyserii Grzegorza Jarzyny w wykonaniu zespołu TR Warszawa. Scenariusza Grzegorza Jarzyny i Weroniki Murek został napisany na motywach "Burzy" Williama Szekspira.

mat. teatru

"Premierowy pokaz online 2020: Burzy transmitowany będzie na żywo za pośrednictwem platformy TR Online (online.trwarszawa.pl) prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa teatru Kaja Stępkowska.

Pierwotnie premierę internetową tego spektaklu zaplanowano 7 listopada, lecz została odwołana z przyczyn związanych z epidemią koronawirusa.

Jak zapowiedziała Stępkowska, "wieczór w TR Warszawa rozpocznie się 27 listopada o godz. 18.45 specjalnym wprowadzeniem aktora TR Warszawa Rafała Maćkowiaka, transmitowanym na żywo zza kulis TR Warszawa/ATM Studio". "Spektakl rozpocznie się o godz. 19, a tuż po jego zakończeniu, ok. godz. 22.30 zaprosimy na rozmowę z twórcami i twórczyniami, którą poprowadzi na żywo ze sceny TR Warszawa Agnieszka Szydłowska".

Zaplanowany na 27 listopada pokaz "2020: Burzy" jest wydarzeniem specjalnym tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego. "2020: Burza prezentowana jest w programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego jako pokaz gościnny" - czytamy w przesłanej informacji.

"2020: Burza to opowieść wielu wariantów - opracowywanych za pomocą nieustannie uczącej się sztucznej inteligencji. Na sceniczną historię nakładane są różne możliwe wersje tego, co mogło się wydarzyć i tego, co rzeczywiście się wydarzyło - w sposób imitujący pracę ludzkiej pamięci" - napisano o spektaklu.

Zaznaczono, że "specjalnie zaprojektowany dla spektaklu program AI (Artificial Intelligence) będzie gromadził w czasie rzeczywistym informacje i opinie od realizatorek, realizatorów, twórców i twórczyń spektaklu oraz publiczności oglądającej premierowy streaming na platformie TR Online - poprzez udzielanie odpowiedzi na krótkie ankiety przed spektaklem". "Na podstawie tych informacji system będzie podejmował decyzje o układzie wariantów scen, charakterze muzyki, oświetlenia i doskonalił swoje umiejętności. Tym samym - będzie rozwijał rzeczywistość spektaklu 2020: Burza" - wyjaśniono.

Scenografię stworzył Fabien Lede, a za kostiumy i charakteryzację odpowiada Anna Axer Fijałkowska. Muzykę skomponował Piotr Kurek. Za reżyserię wideo odpowiada Marek Kozakiewicz, a za reżyserię światła - Aleksandr Prowaliński. Choreografię opracował Ivan Estegneev. Twórcą programu AI (Artificial Intelligence) do spektaklu jest Paweł Wawrzyński. Za animacje 3D odpowiada Kacper Shikeli, za wizualizacje 2D - Oliwia Szanajca-Kossakowska, a za skany 3D - 3DMaster i Krystian Parol.

Występują: Lech Łotocki (Alonso), Jacek Beler (Antonio), Justyna Wasilewska (Ariel), Sebastian Pawlak (Gonzalo), Natalia Kalita (Ferdynand), Tomasz Tyndyk (Kaliban), Mateusz Górski (Miranda), Agnieszka Podsiadlik (Prospero), Mateusz Więcławek (Sebastian), Monika Frajczyk (Stefano) i Sara Celler-Jezierska (Trinculo).

"W programie towarzyszącym premierze 2020: Burzy online polecamy obejrzenie filmu iHuman w reż. Tonje Hessen Schei, głośnego dokumentu z 2019 r., stawiającego pytania o wpływ sztucznej inteligencji na współczesnego człowieka" - napisała Stępkowska.

Jak wyjaśniła, "filmowy program przygotowany jest w ramach cyklu Film w TR. Against Gravity przedstawia, współorganizowanego przez TR Warszawa i Against Gravity". Film "iHuman" dostępny będzie na platformie TR Online w formule VOD 28 i 29 listopada br.

Więcej informacji o spektaklu i streamingu znaleźć można na stronie: online.trwarszawa.pl.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne