02.03.2021, 15:33 Wersja do druku

Warszawa. Premiera online "Przyjaciela Automateusza" wg Lema z Teatru Guliwer

Warszawski Teatr Lalek Guliwer zaprasza widzów od 4 marca na premierowy spektakl "Przyjaciel Automateusza" Stanisława Lema w reżyserii Michała Derlatki, który będzie dostępny online na Scenie VOD - poinformowała PAP specjalistka ds. PR teatru Agnieszka Evans.

fot. Bartek Warzecha

Jak wyjaśniła, "premiera spektaklu uświetni obchody Roku Lema w Polsce i na świecie", bowiem kanwę przedstawienia stanowi opowiadanie "Przyjaciel Automateusza" ze zbioru "Bajki robotów".

Evans przypomniała, że spektakl "Przyjaciel Automateusza" miał swoją premierę w siedzibie Teatru Lalek Guliwer 29 września 2018 r. "Teraz powraca na Scenę VOD w nowej, filmowej odsłonie, zrealizowanej przez Krzysztofa Kiziewicza – nagradzanego twórcę filmowego" - napisała.

"Spektakl w reżyserii Michała Derlatki, zyska w wersji online nową, filmową jakość, niezmiennie pobudzając wyobraźnię widza i wprowadzając go w futurystyczny, lemowski świat. Za oryginalną scenografię w spektaklu odpowiedzialny jest Michał Dracz, a energetyczne opracowanie muzyczne stworzyła Joanna Sówka-Sowińska" - czytamy w przesłanej informacji.

Występują: Joanna Kowalska, Georgi Angiełow i Paweł Jaroszewicz.

Na stronie Teatru Guliwer podkreślono, że "historia Automateusza to przede wszystkim przypowieść o tym, że szanse jak jeden na milion dość często się spełniają, a wiara w niemożliwe ma sens".

"Fascynująca, mądra i dowcipna historia o przyjaźni jest interaktywną przygodą, która wciąga dzieci do lemowskiego świata fantazji, świata, który pobudza wyobraźnię w niezwykle żartobliwy i metafizyczny sposób. Tragikomiczne rozmowy przyjaciół bawią widzów, a oryginalna scenografia wprowadza ich do świata techniki, gdzie teatr przedmiotu połączony jest z praktyczną lekcją fizyki" - czytamy o spektaklu.

Jak wyjaśniono, "do przedstawienia na VOD tradycyjnie dołączone będą warsztaty, a także klip ukazujący kulisy realizacji nagrania".

Warsztaty dla wynalazców poprowadzi graficzka i artystka Karolina Witowska-Ćirlić. "Podczas nich widzowie będą tworzyć swojego elektroprzyjaciela, wykorzystując materiały z recyklingu" - napisano.

Przypomniano, że "aby obejrzeć spektakle na Scenie VOD wystarczy stworzyć osobiste konto na portalu i wykupić do nich dostęp". "Tym razem wystarczy także tylko jeden bilet dla całej rodziny, żeby obejrzeć adaptację filmową spektaklu" - zaznaczono w informacji.

Przedstawienie adresowane jest do widzów powyżej 7. roku życia.

Spektakl dostępny będzie na Scenie VOD pod linkiem: vod.teatrguliwer.pl.

Jak wyjaśniono, realizacja nagrania "Przyjaciela Automateusza" była możliwa dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne