EN

20.05.2021, 12:45 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Nocy Walpurgi" w Teatrze Żydowskim

W Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie 29 maja odbędzie się premiera "Nocy Walpurgi" w reż. Agaty Biziuk-Brajczewskiej. Spektakl powstał na podstawie scenariusza wielokrotnie nagradzanego filmu Marcina Bortkiewicza pod tym samym tytułem.

fot. mat. teatru

"Młody dziennikarz czeka pod drzwiami garderoby Nory Sedler, divy operowej o światowej sławie. Impulsywna śpiewaczka po chwili zgadza się na rozmowę. I tu rozpoczyna się polowanie – tylko kto jest myśliwym, a kto ofiarą?" - czytamy na stronie Teatru żydowskiego o akcji przedstawienia.

Jak zaznaczono, "toczy się misterna gra, a w powietrzu wisi erotyczne napięcie...". "Oto diva w otoczeniu piór i blichtru ściąga z siebie kolejne warstwy teatralnego dekoru, by obnażyć esencję swojej traumy. Nie chodzi tu tylko o rozliczenie się z Holocaustem" - wyjaśniono.

"Błyskotliwy tekst porusza refleksje na temat pracy pamięci i funkcjonowania dotkniętego traumą umysłu. Metafizyka przenika się realizmem, rynsztok z salonem, a tytułowa noc Walpurgi – w germańskich wierzeniach traktowana jako czas kontaktu z demonami i duchami – tutaj objawia swą mroczną moc" - napisano o spektaklu.

Autorami scenariusza filmowego są Marcin Bortkiewicz i Magdalena Gauer. Reżyseria i opracowanie tekstu - Agata Biziuk-Brajczewska. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Marika Wojciechowska. Muzykę skomponował Radosław Duda. Za multimedia odpowiada Tobiasz Czołpiński.

Występują: Monika Chrząstowska/ Ewa Tucholska (Nora Sedler), Dominik Rybiałek/ Piotr Siwek (Dziennikarz) i Marek Węglarski (głos Chaima Rumkowskiego).

"Czekają nas dwie premiery - w dwóch obsadach: Ewa Tucholska i Piotr Siwek oraz Monika Chrząstowska i Dominik Rybiałek" - poinformowano na Fb Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Premiery "Nocy Walpurgii", w odmiennych obsadach, zaplanowano 29 i 30 maja o godz. 20 na scenie Nowy Świat 63.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne