Zdecydowaliśmy się umieścić akcję współcześnie w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku i wokół niego - powiedział PAP Maciej Podstawny, autor adaptacji i dramaturg "Niekończącej się historii" wg. Michaela Endego. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę.
Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
"Pomyśleliśmy, że teraz są bardzo niedobre dla fantazji czasy, czasy niezbyt dobre dla dzieci. Początkowo nasz pomysł na +Niekończącą się historię+ był związany z covidem, z zamknięciem dzieci w domach, ze zdalnymi lekcjami i tym, jak to wszystko rozwala dzieciństwo" - powiedział Maciej Podstawny.
Zaznaczył, że wraz z reżyser Magdaleną Miklasz "chcieli zrobić spektakl-drogę, autostradę, która umożliwi powrót do krainy fantazji". "A że film Wolfganga Petersena +Niekończąca się opowieść+ był szlagierem mojego i Magdy Miklasz dzieciństwa - pomyśleliśmy właśnie o tej historii" - wyjaśnił.
"Ta książka Michaela Endego okazała się większa niż myśleliśmy, mądrzejsza niż myśleliśmy, i niebezpiecznie zrymowała się z tym, co nastało po covidzie, czyli z wojną w Ukrainie" - mówił. "Pomyśleliśmy, że taka przestrzeń problematycznej ucieczki, gdzie ta droga do bezpiecznego miejsca w głowach dzieci, jest umowna - sprawia, że to jest temat na dziś" - powiedział autor adaptacji.
Pytany o to, kto jest bohaterem przedstawienia i gdzie rozgrywa się akcja, Podstawny powiedział: "poszliśmy trochę tropem scenariusza filmu Petersena z 1984 r. i zdecydowaliśmy się adaptować tylko pierwszą część powieści". "Powieść Endego z 1979 r. jest bardzo obszerna. Skierowana w dużej mierze do dorosłych czytelników, a z pewnością zawiera znaczenia na kilku poziomach" - ocenił.
Zwrócił uwagę, że twórcy spektaklu w Teatrze Rampa zdecydowali się na kompromis. "Robimy przedstawienie dla dzieci i całych rodzin, a zarazem próbujemy przemycić to, co sami chcielibyśmy opowiedzieć dorosłym" - mówił. "Pokazujemy inscenizację Wielkiego Poszukiwania, skupiamy się na postaci dzielnego łowcy Atreju, a Bastian jest u nas obecny tak, jak w pierwszej części książki" - wyjaśnił dramaturg.
"Zdecydowaliśmy się umieścić akcję współcześnie w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku i wokół niego" - powiedział Podstawny, dodając, że "to osiedle jest obecne na projekcjach i w fabule".
"Może to będzie spoiler, ale naszym bohaterem jest syn filmowego Bastiana. Pokazujemy kolejne pokolenie odkrywców Fantazjany" - wyjaśnił.
Autor adaptacji podkreślił, że twórcy spektaklu "trzymają się bardzo blisko książki, pomimo ruchu dramaturgicznego polegającego na tym, że przenosimy się o pokolenie do przodu". "Nie możemy też pominąć filmu, bo większość z nas zna go przecież doskonale" - mówił. "To ogólnie rzecz znana, że autor Michael Ende nie był fanem tego filmu. Ten film bardzo pobieżnie wykorzystał fabułę książki" - przypomniał Postawny.
"My staramy się w naszym spektaklu pójść troszkę dalej, tzn. nie popełnić błędu Petersena, dlatego próbujemy nieco o duchowości XXI w. opowiedzieć" - wyjaśnił dramaturg.
Podstawny zaznaczył, że film będzie w spektaklu uwzględniony. "Cytat z tego filmu znajduje się w naszym spektaklu. Pojawią się nawet fragmenty tamtej estetyki" - powiedział.
"Największym ukłonem w stronę tego sławnego filmu jest nasz teatralny smok, który jest wariacją na temat smoka z filmu. Stwierdziliśmy, że jeśli wymyślimy własnego smoka - to zdradzimy pamięć naszego pokolenia wychowanego na filmie Petersena" - wyjaśnił Podstawny.
Przyznał, że w spektaklu pojawi się też "w króciutkim cytacie pamiętna piosenka Limahla". "Bardzo chcieliśmy się inspirować muzyką Giorgia Morodera z tego filmu. Po części się to udało, ale nasze piosenki są napisane zupełnie od nowa" - podkreślił dramaturg.
"Bohaterem adaptacji jest zarówno tamten Bastian z lat 80. – dziś ojciec nastoletniego chłopca – jak i jego syn, młody człowiek, który wyruszy do Fantazjany trzydzieści lat później, śladami naszych dawnych wzruszeń" - napisano w zapowiedzi.
Autorem adaptacji i dramaturgiem jest Maciej Podstawny. Reżyseria - Magdalena Miklasz. Scenografię zaprojektował Mirek Kaczmarek. Za kostiumy odpowiada Grupa Mixer. Muzykę skomponowała Anna Stela. Choreografię opracowała Marta Bury. Za wideo odpowiada Amadeusz Nosal.
Występują: Sara Celler-Jezierska, Michalina Dąbrowska, Agata Łabno, Agnieszka Makowska, Anna Stela, Filip Karaś, Julian Mere, Robert Tondera i Iwo Woźniak.
Spektakl rekomendowany dla odbiorców w wieku od 7 lat.
Premiera - 14 maja o godz. 16 na Dużej Scenie Teatru Rampa w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 15 oraz 17-22 maja.