EN
12.05.2022, 17:24 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Niekończącej się historii” w Teatrze Rampa - w sobotę

Zdecydowaliśmy się umieścić akcję współcześnie w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku i wokół niego - powiedział PAP Maciej Podstawny, autor adaptacji i dramaturg "Niekończącej się historii" wg. Michaela Endego. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę.

mat. teatru

Inne aktualności

"Pomyśleliśmy, że teraz są bardzo niedobre dla fantazji czasy, czasy niezbyt dobre dla dzieci. Początkowo nasz pomysł na +Niekończącą się historię+ był związany z covidem, z zamknięciem dzieci w domach, ze zdalnymi lekcjami i tym, jak to wszystko rozwala dzieciństwo" - powiedział Maciej Podstawny.

Zaznaczył, że wraz z reżyser Magdaleną Miklasz "chcieli zrobić spektakl-drogę, autostradę, która umożliwi powrót do krainy fantazji". "A że film Wolfganga Petersena +Niekończąca się opowieść+ był szlagierem mojego i Magdy Miklasz dzieciństwa - pomyśleliśmy właśnie o tej historii" - wyjaśnił.

"Ta książka Michaela Endego okazała się większa niż myśleliśmy, mądrzejsza niż myśleliśmy, i niebezpiecznie zrymowała się z tym, co nastało po covidzie, czyli z wojną w Ukrainie" - mówił. "Pomyśleliśmy, że taka przestrzeń problematycznej ucieczki, gdzie ta droga do bezpiecznego miejsca w głowach dzieci, jest umowna - sprawia, że to jest temat na dziś" - powiedział autor adaptacji.

Pytany o to, kto jest bohaterem przedstawienia i gdzie rozgrywa się akcja, Podstawny powiedział: "poszliśmy trochę tropem scenariusza filmu Petersena z 1984 r. i zdecydowaliśmy się adaptować tylko pierwszą część powieści". "Powieść Endego z 1979 r. jest bardzo obszerna. Skierowana w dużej mierze do dorosłych czytelników, a z pewnością zawiera znaczenia na kilku poziomach" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że twórcy spektaklu w Teatrze Rampa zdecydowali się na kompromis. "Robimy przedstawienie dla dzieci i całych rodzin, a zarazem próbujemy przemycić to, co sami chcielibyśmy opowiedzieć dorosłym" - mówił. "Pokazujemy inscenizację Wielkiego Poszukiwania, skupiamy się na postaci dzielnego łowcy Atreju, a Bastian jest u nas obecny tak, jak w pierwszej części książki" - wyjaśnił dramaturg.

"Zdecydowaliśmy się umieścić akcję współcześnie w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku i wokół niego" - powiedział Podstawny, dodając, że "to osiedle jest obecne na projekcjach i w fabule".

"Może to będzie spoiler, ale naszym bohaterem jest syn filmowego Bastiana. Pokazujemy kolejne pokolenie odkrywców Fantazjany" - wyjaśnił.

Autor adaptacji podkreślił, że twórcy spektaklu "trzymają się bardzo blisko książki, pomimo ruchu dramaturgicznego polegającego na tym, że przenosimy się o pokolenie do przodu". "Nie możemy też pominąć filmu, bo większość z nas zna go przecież doskonale" - mówił. "To ogólnie rzecz znana, że autor Michael Ende nie był fanem tego filmu. Ten film bardzo pobieżnie wykorzystał fabułę książki" - przypomniał Postawny.

"My staramy się w naszym spektaklu pójść troszkę dalej, tzn. nie popełnić błędu Petersena, dlatego próbujemy nieco o duchowości XXI w. opowiedzieć" - wyjaśnił dramaturg.

Podstawny zaznaczył, że film będzie w spektaklu uwzględniony. "Cytat z tego filmu znajduje się w naszym spektaklu. Pojawią się nawet fragmenty tamtej estetyki" - powiedział.

"Największym ukłonem w stronę tego sławnego filmu jest nasz teatralny smok, który jest wariacją na temat smoka z filmu. Stwierdziliśmy, że jeśli wymyślimy własnego smoka - to zdradzimy pamięć naszego pokolenia wychowanego na filmie Petersena" - wyjaśnił Podstawny.

Przyznał, że w spektaklu pojawi się też "w króciutkim cytacie pamiętna piosenka Limahla". "Bardzo chcieliśmy się inspirować muzyką Giorgia Morodera z tego filmu. Po części się to udało, ale nasze piosenki są napisane zupełnie od nowa" - podkreślił dramaturg.

"Bohaterem adaptacji jest zarówno tamten Bastian z lat 80. – dziś ojciec nastoletniego chłopca – jak i jego syn, młody człowiek, który wyruszy do Fantazjany trzydzieści lat później, śladami naszych dawnych wzruszeń" - napisano w zapowiedzi.

Autorem adaptacji i dramaturgiem jest Maciej Podstawny. Reżyseria - Magdalena Miklasz. Scenografię zaprojektował Mirek Kaczmarek. Za kostiumy odpowiada Grupa Mixer. Muzykę skomponowała Anna Stela. Choreografię opracowała Marta Bury. Za wideo odpowiada Amadeusz Nosal.

Występują: Sara Celler-Jezierska, Michalina Dąbrowska, Agata Łabno, Agnieszka Makowska, Anna Stela, Filip Karaś, Julian Mere, Robert Tondera i Iwo Woźniak.

Spektakl rekomendowany dla odbiorców w wieku od 7 lat.

Premiera - 14 maja o godz. 16 na Dużej Scenie Teatru Rampa w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 15 oraz 17-22 maja.

Źródło:

PAP