EN

17.06.2021, 15:38 Wersja do druku

Warszawa. Premiera monodramu "Testament Marii" u Horzycy

Mówią, że ich zapiski zmienią świat.

– Świat? – spytałam. – Cały świat?

– Tak, cały.

Colm Tóibín „Testament Marii”

19 czerwca na Scenie na Zapleczu Teatru Horzycy odbędzie się premiera „Testamentu Marii” w reżyserii Piotra Kurzawy. „Testament Marii” to monodram w wykonaniu Agnieszki Wawrzkiewicz, w którym twórcy pochylają się nad historią Marii, matki Jezusa.

fot. Wojtek Szabelski

Przeważnie przedstawia się ją jako cichą, pokorną, kochającą kobietę w pełni akceptującą swój los. A kim dla Colma Tóibína, mistrza psychologicznego realizmu, jest Maria? W jaki sposób mierzy się on z jej historią? Jak zabrzmi Ewangelia opowiedziana z kobiecej perspektywy? „Testament Marii” to mocne, prowokujące do myślenia wyznanie matki Jezusa.

Twórcom zależało, by pokazać ludzki wymiar doświadczeń i wizerunku tej postaci – by figura Marii przestała być niedostępną świętą. Chcieliśmy udzielić Marii głosu, którego nie ma w Ewangelii – mówi reżyser, Piotr Kurzawa. – Taka jest też intencja tego dramatuZastanawialiśmy się, o czym milczy Maria, o czym milczą te wszystkie ikony, rzeźby i obrazy, które ją przedstawiają. Czuliśmy niedosyt pierwiastka ludzkiego, rzeczywistego. Ludzki wymiar Marii nie odziera jej ze świętości, a pozwala się nam zbliżyć do tej postaci.

GRAMY: 19, 20, 22, 23, 24, 25 i 26 czerwca

Po raz pierwszy wystawiony na scenie na Broadwayu przez Scott Rudin Productions. Współtworzony przez Dublin Theatre Festival i Landmark Productions przy wsparciu Irish Theatre Trust.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne