EN
25.11.2021, 15:59 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Miasta Świateł" w Teatrze Lalek Guliwer - 28 listopada

- To przedstawienie opowiada o Warszawie wykreowanej przez jej mieszkańców. Chcieliśmy pokazać widzom coś całkowicie odmiennego. Dać im możliwość tworzenia i przemyślenia tego, w jakim mieście żyją i chcą mieszkać - mówi PAP David Zuazola, reżyser spektaklu "Miasto Świateł". Premiera w niedzielę.

fot. mat. teatru

- Przed realizacją przedstawienia przeprowadziliśmy w Teatrze Lalek Guliwer warsztaty z udziałem warszawiaków, których celem było zachęcenie uczestników do stworzenia swojej wymarzonej wizji miasta. Chcieliśmy dowiedzieć się, jak mieszkańcy postrzegają Warszawę - jakie są ich ulubione miejsca, zapachy, co myślą o życiu w tym mieście, co lubią, a co im przeszkadza - wyjaśnił chilijski reżyser.

David Zuazola zaznaczył, że "uczestnicy warsztatów zbudowali miniatury niektórych wymarzonych, wyobrażonych budynków". - Potem dużo o nich rozmawialiśmy, a następnie użyliśmy ich w spektaklu, by zrekonstruować wygląd stolicy. Podobnie, jak to była ona odbudowywana po wojnie - powiedział.

- W scenografii widzimy rozmaite budynki, które oni wykonali, ale dodaliśmy też inne, swoje wyobrażenia. Stąd obok Sejmu jest np. lotnisko im. Chopina, fragment Starego Miasta z Zamkiem Królewskim - mówił. - Widać, że w tej scenerii jest mnóstwo ruchu i barw. Część budowli wygląda realistycznie, lecz nie wszystkie, bowiem spektakl opiera się na snach, pragnieniach i marzeniach mieszkańców Warszawy - podkreślił.

Zuazola wyjaśnił, że "pojawiają się w nim też koszmary, jak np. scena bombardowania przez hitlerowski samolot Starego Miasta".

- Aktorzy w tym przedstawieniu pełnią rolę animatorów i storytellerów, którzy są niczym duchy tego miasta. Nie ma w nim dialogów, czasem pojawiają się teksty wypowiadane z offu - tłumaczył. - Chciałem uniknąć jednoznaczności i pozostawiłem widzom interpretację tego, kim są te postaci animujące przedstawienie - zaznaczył reżyser, dodając, że "często nie doceniamy faktu, jak wielką wyobraźnie mają dzieci i młodzież".

Zuazola przypomniał powiedzenie Antoniego Czechowa o tym, że "aktorzy tworzą tylko część obrazu, który dopełniają w swojej wyobraźni widzowie". - To jest mój sposób tworzenia teatru - podkreślił.

"W przedstawieniu Miasto Świateł poznajemy historię jednego dnia w jednym mieście. Miasto to największa scena, na której każdego dnia odbywają się tysiące przedstawień. Jeden dzień kryje w sobie niezliczoną liczbę historii opowiadanych przez budynki, ulice, chodniki i parki, historii między ludźmi, zwierzętami i bytami nieludzkimi" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Jak wyjaśniono, "nasze miniaturowe miasto, zbudowane z elementów z recyklingu, jest przestrzenią przeżyć i codziennym świadkiem różnych zdarzeń". "Tysiące opowieści, wspomnień i marzeń ożywają na scenie, dzięki mieszkańcom Warszawy zaangażowanym w proces powstawania spektaklu" - zaznaczono.

"Warszawa z Miasta Świateł będzie tak różnorodna, jak jej mieszkańcy" - podkreślono w zapowiedzi

Jak wyjaśnił reżyser, "spektakl w Warszawie jest częścią międzynarodowego projektu City of Lights", którego pomysłodawcą i autorem jest on sam. - Realizuję to przedsięwzięcie od roku. Pierwsze przedstawienie przygotowałem we wrześniu w Sarajewie, gdzie pracowałem ze studentami podczas międzynarodowego festiwalu teatralnego. Było ono króciutkie i trwało pięć minut. Przygotowaliśmy instalację i czytaliśmy poezję o tym, czym jest miasto - powiedział.

- Potem pracowałem przez tydzień z aktorami zawodowymi w Timisoarze w Rumunii, gdzie zrealizowaliśmy bardzo piękne 45-minutowe przedstawienie o wyobrażonym mieście - mówił. - Ale oczywiście warszawski Teatr Lalek Guliwer jest głównym partnerem mojego projektu, który realizuję wspólnie z Unią Teatr Niemożliwy - zaznaczył Zuazola.

Scenariusz przedstawienia napisała wielokrotnie nagradzana dramaturżka i pisarka Barbara Sadurska. Reżyseria, scenografia i dramaturgia - David Zuazola. Współpraca reżyserska: Marek b. Chodaczyński. Kompozytorem muzyki jest Marek Żurawski.

Występują Elżbieta Pejko, Paweł Jaroszewicz i Maciej Owczarzak.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Lalek Guliwer z Unią Teatr Niemożliwy.

Premiera - 28 listopada o godz. 16 na Scenie Liliput Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Kolejne przedstawienie - 30 listopada.

Źródło:

PAP