EN

18.09.2023, 11:46 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Miasta kobiet” w TR Warszawa

20 października odbędzie się premiera spektaklu „Miasto kobiet”, inspirowanego „Księgą o Mieście Pań” Christine de Pizan, w reżyserii Emmy Hütt, młodej reżyserki z Berlina, która została laureatką nagrody Debiut TR podczas 12. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie w listopadzie 2022 roku.

fot. mat. teatru

Christine de Pizan napisała „Księgę o Mieście Pań” w 1405 roku i jako pierwsza z taką mocą zakwestionowała obraz świata ukształtowany i zdominowany przez mężczyzn, a dekonstruując stereotypy na temat kobiet i opierając się na przykładach postaci historycznych dała kobietom ich herstorie. Nawoływała również do stworzenia fikcyjnego, utopijnego miasta, budując je za pomocą języka i narzędzi do walki o samostanowienie kobiet.

Federico Fellini sięgnął po ten materiał w 1980 roku w filmie „Miasto kobiet” i przekształcił go w męską projekcję. To, co kobiece wymyka mu się dokładnie tam, gdzie próbuje się do tego zbliżyć. Poprzez męskie, przepełnione pożądaniem spojrzenie Fellini zniekształca obraz ruchu feministycznego lat 70. i świadomie oddala się od materiału wyjściowego.

W swoim „Mieście kobiet” Emma Hütt tworzy jego nowy mit, odkrywając coś tylko pozornie przestarzałego – średniowieczne świadectwo feministycznej samowoli. Reżyserka wraz z zespołem uruchamiają w spektaklu figurę autorki, snującej fantazję o trzech boginach ukazujących jej drogę do świata, który nie dąży do niszczenia innych. Wyobraża sobie budowanie twierdzy, w której będą bezpieczne. Kto może zbudować takie miejsce i dla kogo? Jak nie wpaść w te same pułapki, w które wpada patriarchat? Czekać na kolejną rewolucję? Szukać przyjemności w próbach przetrwania? Odwrót czy walka? Twórcom spektaklu zależy by sprawdzić co innego chcą i mogą opowiedzieć sięgając po tę historię.

Emma Hütt sięga po fikcyjne, filozoficzne, biograficzne i historyczne tropy, przeplatając je ze średniowiecznymi, biblijnymi oraz popkulturowymi odniesieniami i ogłasza Warszawę miastem kobiet.

Obsada: Izabella Dudziak, Mateusz Górski, Zuzanna Radek (AT Warszawa), Julia Wyszyńska

Twórcy i twórczynie:
reżyseria, tekst: Emma Hütt
dramaturgia: Marianna Cieślak, Leonie Hahn
asystentka literacka: Marianna Cieślak
scenografia: Gabriela Porada
kostiumy: Mateusz Bidziński
video i światło: Tina Muffler
dźwięk: Sara Trawöger

Spektakl „Miasto kobiet” produkowany jest przy wsparciu: Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckieji Kreatywnej Europy.

WIĘCEJ O SPEKTAKLU

Źródło:

Materiał nadesłany