EN

28.05.2021, 10:22 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Legend warszawskich" na scenie Teatru Syrena

W dniu Święta Warszawy - 4 czerwca - swoją premierę na scenie stołecznego Teatru Syrena będzie miał spektakl "Legendy warszawskie" w reż. Joanny Drozdy - poinformowała PAP Aleksandra Kossowska z Teatru Syrena.

fot. Julia Pietrzak

"To komediowy program teatralny, w którym podania na temat stolicy stanowią pretekst do opowieści o współczesnej i dawnej Warszawie" - napisała Kossakowska.

Jak wyjaśniła, "spektakl w reżyserii Joanny Drozdy to lekka propozycja składająca się z autorskich wersji legend, premierowych piosenek, monologów, numerów i skeczy napisanych, by rozweselić umęczoną pandemią publiczności".

"W ten sposób powracamy do wystawiania programów teatralnych, w których z powodzeniem specjalizowaliśmy się przez dekady. Tematem tego programu jest sama Warszawa. Legendarne postaci – jak Wars, Sawa, Syrenka i Bazyliszek – służą twórcom przedstawienia do opowieści o mieście i jego mieszkańcach" - czytamy w informacji przesłanej PAP.

Jak wyjaśniono, "w spektaklu pojawią się również persony całkiem realne, jak zmarły niedawno Czarny Roman – niebieski ptak, bezdomny, którego przez lata spotykaliśmy w okolicach Chmielnej i Nowego Światu".

"Czy istnieje współczesna mitologia? Gdzie się podziały pogańskie, dzikie stwory? Czy już tylko bóg jedyny ostał się w Warszawie?" - napisała reżyser Joanna Drozda, cytowana w informacji.

"Złapałam za antologię legend wydaną przez Muzeum Warszawy i okazało się, że archetypy wciąż się powtarzają: bazyliszki są zapatrzone w swoje odbicia, spacerujące kaczym chodem księżniczki są całe w złocie, syreni śpiew uwodzi na niejednym Tik-Toku, a co druga dieta ma już legendarne wyniki" - wyjaśniła. "Nadałam nowy sens niektórym legendom, kilka wymyśliłam, a jedną zainscenizowałam w konwencji brazylijskiej telenoweli" - dodała Drozda.

Jak przypomniano w informacji, "w czasie przymusowego zamknięcia teatrów z powodu pandemii +Legendy warszawskie+ były pokazywane kilkukrotnie na platformie VOD Teatru Syrena".

Zapowiedziano, że "sceniczna premiera przedstawienia będzie wzbogacona o nowe numery, sceny i piosenki".

Reżyseria, scenariusz i kostiumy - Joanna Drozda. Dramaturgia i współpraca scenariuszowa - Michał Wybieralski. Scenografię zaprojektowała Anna Macugowska. Za reżyserię świateł odpowiada Gustaw Trzciński. Kompozytorem piosenek do spektaklu jest Michał Aftyka, a autorką słów Joanna Drozda.

Występują: Filip Cembala, Przemysław Glapiński, Marek Grabiniok, Magdalena Placek-Boryń/ Beatrycze Łukaszewska, Agnieszka Rose i Anna Terpiłowska.

Przedstawienie jest adresowane do widzów powyżej 16 roku życia.

Premiera "Legend warszawskich" - 4 czerwca o godz. 19 w Teatrze Syrena (ul. Litewska 3). Kolejne przedstawienie - 5 czerwca br.

Spektakl powstał w ramach projektu Społeczna Scena Debiutów, który realizuje Teatr WARSawy.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne