EN
17.11.2021, 18:15 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Itaki" w Teatrze Collegium Nobilium - w czwartek

W Sali im. Jana Kreczmara w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie 18 listopada odbędzie się premiera multimedialnego utworu muzyczno-teatralnego pt. "Itaka". Autorem kompozycji jest Sławomir Wojciechowski. Za libretto i reżyserię odpowiada Przemysław Klonowski.

Inne aktualności

"+Itaka+ to multimedialny, międzypokoleniowy utwór muzyczno-teatralny wyłaniający się z ducha opowieści +Odysei+ Homera, utworów późniejszych, takich jak +Helena" Eurypidesa oraz tekstów zainspirowanych dziełem antycznego barda powstałych w XVIII, XIX i XX wieku, do których należą między innymi: +Les aventures de Télémaque+ Françoisa Fénelona i +Les aventures de Télémaque+ Louisa Aragona" - czytamy w informacji na stronie Teatru Collegium Nobilium.

Podkreślono, że "premiera utworu to efekt współpracy legendarnych aktorek i aktorów, m.in. Emilii Krakowskiej, Mai Komorowskiej, Barbary Krafftówny (występujących na nagraniach, które stanowią integralną część spektaklu) z uznanymi muzykami średniego pokolenia i studentami aktorstwa Akademii Teatralnej".

"Spotkanie pokoleń stanowi bezcenny kontrast, z którego wyłania się wiele nieoczywistych idei i wartości. W wizerunkach tych, którzy opuścili już scenę – młodzi twórcy dostrzegają poniekąd swój przyszły los. Takie spotkanie nie jest łatwe. Tak jak w wędrówce starego Telemacha nie było łatwym zmierzenie się z pamięcią o jego ojcu, Odyseuszu" - napisano o spektaklu.

Jak wyjaśniono, "w scenicznej wędrówce młodszym i starszym aktorom towarzyszy zespół wokalny ProModern, sekstet wokalny wykonujący muzykę współczesną, nagrodzony pięcioma Fryderykami oraz uznani instrumentaliści".

Autorem muzyki jest Sławomir Wojciechowski – ceniony kompozytor muzyki nowej (instrumentalnej i elektronicznej), improwizator i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Libretto napisał reżyser i scenograf, twórca realizacji operowych w niekonwencjonalnych przestrzeniach Przemysław Klonowski.

"Utwór eksperymentuje z różnymi formami i gra pomiędzy relacją przestrzenną i sceniczną, zaskakując rozwiązaniami muzycznymi. Tekst i dźwięk skomponowane są w taki sposób, aby obecni w różnych miejscach słuchacze doświadczyli wzajemnie dopełniających się elementów: obrazu, słowa, ruchu i brzmienia" - czytamy o spektaklu.

Wyjaśniono, że "historia opowiadana w +Itace+ różni się od Homerowego pierwowzoru, jej akcja rozgrywa się bowiem już po śmierci Odyseusza". "Wspólnie z Telemachem powtarzamy jego podróż opisaną w +Odysei+, ale – ze świadomością, że Odyseusza już nie ma – zadajemy sobie pytanie, kim tak naprawdę był. Dotykamy problemu przemijania świata, szukamy odpowiedzi na pytania o nieśmiertelność, życie bogów i herosów, którymi w +Itace+ stali się artyści seniorzy – niegdysiejsze gwiazdy scen filmowych i teatralnych" - napisano.

"Ich wizerunki unieśmiertelnione zostały na kliszach filmów i taśmach dźwiękowych, ale oni sami są już prawie (lub wcale) nieobecni w przestrzeni sztuki" - zaznaczono. "Budujemy w ten sposób paralelę pomiędzy bohaterem antycznego mitu, a losem człowieka – symbolu, ikony kultury współczesnego świata" - podkreślono.

Jak wyjaśniono, "prace nad operą odbywały się na Akademii Teatralnej i w Domu Aktora Weterana Scen Polskich w Skolimowie z udziałem aktorów-seniorów i artystów współczesnych". "W 2022 r. zostanie również wyprodukowany film dokumentalny opowiadający o współpracy artystycznej pomiędzy różnymi generacjami artystów, przybliżający portrety bohaterów, ich refleksje o życiu na scenie i poza nią" - czytamy na stronie Teatru Collegium Nobilium.

W roli Telemacha wystąpi aktor, student Akademii Teatralnej Tomasz Osica.

Zespół wokalny proMODERN w składzie: Marta Czarkowska (sopran), Łucja Szablewska (sopran), Wanda Franek (mezzosopran), Łukasz Hajduczenia (tenor), Krzysztof Chalimoniuk (baryton) i Piotr Pieron (kierownictwo artystyczne).

Zespół instrumentalny w składzie: Magdalena Kordylasińska-Pękala (instrumenty perkusyjne), Anna Kwiatkowska (altówka), Julian Paprocki (klarnet basowy) i Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe).

W nagraniach wideo wzięli udział: Piotr Friedrich, Halina Jabłonowska, Barbara Krafftówna, Emilia Krakowska i Maja Komorowska, a w nagraniach audio - Julia Borkowska, Jarosław Gajewski i Emilia Walus.

Premiera "Itaki" - 18 listopada o godz. 17. Kolejne przedstawienie - 19 listopada.

Źródło:

PAP