W Sali im. Jana Kreczmara w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie 18 listopada odbędzie się premiera multimedialnego utworu muzyczno-teatralnego pt. "Itaka". Autorem kompozycji jest Sławomir Wojciechowski. Za libretto i reżyserię odpowiada Przemysław Klonowski.
Inne aktualności
- Warszawa. „Piszą więc żyją. Pierwszych sto dni wojny”. Czytanie w Teatrze Polskim w reż. Svitlany Oleshko 08.02.2023 09:08
- Lublin. „Dziób w dziób” Teatru Andersena na festiwalu w Krakowie 08.02.2023 08:58
-
Łódź. Krystyna Janda i inne gwiazdy Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 08.02.2023 08:53
-
Sosnowiec. Scena Teatru Zagłębia stanie się trybuną, na której zabrzmi głos wolnej Ukrainy 08.02.2023 08:52
- Myślenice. Nie żyje aktor Leszek Pniaczek 08.02.2023 08:52
- Wrocław. Marek Krajewski kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia 08.02.2023 08:49
- Tarnowskie Góry. Kręcą film z Erykiem Lubosem 08.02.2023 08:44
- Warszawa. „Mieszczanin szlachcicem" po liftingu. Seminarium online poświęcone historii spolszczeń dramatycznych 08.02.2023 08:26
- Warszawa. Spektakl „Metoda Selekcji” w DK Zacisze 07.02.2023 19:58
-
Łódź. „Wojna. Kobieta. Teatr” tematem XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 07.02.2023 18:27
-
Bydgoszcz. Leonard Pietraszak spoczął na Cmentarzu Starofarnym 07.02.2023 16:30
-
Wrocław. „Przesilenia” - wernisaż wystawy fotografii teatralnej Tobiasza Papuczysa 07.02.2023 16:24
- Wrocław. Młode talenty aktorskie poszukiwane. Startuje nabór monodramów do FeTA 2023 07.02.2023 15:17
- Łódź. „Komedia romantyczna” na walentynki 07.02.2023 15:12
"+Itaka+ to multimedialny, międzypokoleniowy utwór muzyczno-teatralny wyłaniający się z ducha opowieści +Odysei+ Homera, utworów późniejszych, takich jak +Helena" Eurypidesa oraz tekstów zainspirowanych dziełem antycznego barda powstałych w XVIII, XIX i XX wieku, do których należą między innymi: +Les aventures de Télémaque+ Françoisa Fénelona i +Les aventures de Télémaque+ Louisa Aragona" - czytamy w informacji na stronie Teatru Collegium Nobilium.
Podkreślono, że "premiera utworu to efekt współpracy legendarnych aktorek i aktorów, m.in. Emilii Krakowskiej, Mai Komorowskiej, Barbary Krafftówny (występujących na nagraniach, które stanowią integralną część spektaklu) z uznanymi muzykami średniego pokolenia i studentami aktorstwa Akademii Teatralnej".
"Spotkanie pokoleń stanowi bezcenny kontrast, z którego wyłania się wiele nieoczywistych idei i wartości. W wizerunkach tych, którzy opuścili już scenę – młodzi twórcy dostrzegają poniekąd swój przyszły los. Takie spotkanie nie jest łatwe. Tak jak w wędrówce starego Telemacha nie było łatwym zmierzenie się z pamięcią o jego ojcu, Odyseuszu" - napisano o spektaklu.
Jak wyjaśniono, "w scenicznej wędrówce młodszym i starszym aktorom towarzyszy zespół wokalny ProModern, sekstet wokalny wykonujący muzykę współczesną, nagrodzony pięcioma Fryderykami oraz uznani instrumentaliści".
Autorem muzyki jest Sławomir Wojciechowski – ceniony kompozytor muzyki nowej (instrumentalnej i elektronicznej), improwizator i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Libretto napisał reżyser i scenograf, twórca realizacji operowych w niekonwencjonalnych przestrzeniach Przemysław Klonowski.
"Utwór eksperymentuje z różnymi formami i gra pomiędzy relacją przestrzenną i sceniczną, zaskakując rozwiązaniami muzycznymi. Tekst i dźwięk skomponowane są w taki sposób, aby obecni w różnych miejscach słuchacze doświadczyli wzajemnie dopełniających się elementów: obrazu, słowa, ruchu i brzmienia" - czytamy o spektaklu.
Wyjaśniono, że "historia opowiadana w +Itace+ różni się od Homerowego pierwowzoru, jej akcja rozgrywa się bowiem już po śmierci Odyseusza". "Wspólnie z Telemachem powtarzamy jego podróż opisaną w +Odysei+, ale – ze świadomością, że Odyseusza już nie ma – zadajemy sobie pytanie, kim tak naprawdę był. Dotykamy problemu przemijania świata, szukamy odpowiedzi na pytania o nieśmiertelność, życie bogów i herosów, którymi w +Itace+ stali się artyści seniorzy – niegdysiejsze gwiazdy scen filmowych i teatralnych" - napisano.
"Ich wizerunki unieśmiertelnione zostały na kliszach filmów i taśmach dźwiękowych, ale oni sami są już prawie (lub wcale) nieobecni w przestrzeni sztuki" - zaznaczono. "Budujemy w ten sposób paralelę pomiędzy bohaterem antycznego mitu, a losem człowieka – symbolu, ikony kultury współczesnego świata" - podkreślono.
Jak wyjaśniono, "prace nad operą odbywały się na Akademii Teatralnej i w Domu Aktora Weterana Scen Polskich w Skolimowie z udziałem aktorów-seniorów i artystów współczesnych". "W 2022 r. zostanie również wyprodukowany film dokumentalny opowiadający o współpracy artystycznej pomiędzy różnymi generacjami artystów, przybliżający portrety bohaterów, ich refleksje o życiu na scenie i poza nią" - czytamy na stronie Teatru Collegium Nobilium.
W roli Telemacha wystąpi aktor, student Akademii Teatralnej Tomasz Osica.
Zespół wokalny proMODERN w składzie: Marta Czarkowska (sopran), Łucja Szablewska (sopran), Wanda Franek (mezzosopran), Łukasz Hajduczenia (tenor), Krzysztof Chalimoniuk (baryton) i Piotr Pieron (kierownictwo artystyczne).
Zespół instrumentalny w składzie: Magdalena Kordylasińska-Pękala (instrumenty perkusyjne), Anna Kwiatkowska (altówka), Julian Paprocki (klarnet basowy) i Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe).
W nagraniach wideo wzięli udział: Piotr Friedrich, Halina Jabłonowska, Barbara Krafftówna, Emilia Krakowska i Maja Komorowska, a w nagraniach audio - Julia Borkowska, Jarosław Gajewski i Emilia Walus.
Premiera "Itaki" - 18 listopada o godz. 17. Kolejne przedstawienie - 19 listopada.