EN

8.06.2021, 18:22 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Gwałtu na Lukrecji" Brittena w reż. Kamili Siwińskiej w Polskiej Operze Królewskiej w weekend

Spektakle premierowe "Gwałtu na Lukrecji" Benjamina Brittena w reżyserii Kamili Siwińskiej w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej, będzie można obejrzeć w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w sobotę i niedzielę.

mat. teatru

Solistka Polskiej Opery Królewskiej Anna Radziejewska (tytułowa Lukrecja) powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej, że to jest rola, która czekała na nią od lat. "To jest jedna z tych partii, którą chciałam zawsze zrobić i która gdzieś tam czekała. Jest to nie tylko przepiękna muzyka i przepiękne śpiewanie, ale jest to też czysta forma teatru. To jest prawdziwy teatr muzyczny. To nie jest opera z numerami, tylko tak silnie przenika tekst, linia melodyczna, to, co się dzieje w orkiestrze, to, co robią partnerzy. Gramy właściwie czystą emocją" - podkreśliła.

"Tematem opery jest na wpół legendarna historia Lukrecji, której piękno i wierność zostały zbrukane przez niegodny czyn Sekstusa z etruskiego rodu Tarkwiniuszy. Antyczna opowieść o miłości, honorze i zdradzie daje asumpt do psychologicznego spojrzenia na akt przemocy i los ofiary, nierówność w relacji mężczyzny i kobiety, ich różne postawy wobec świata. W dramacie Lukrecji, w sposób symboliczny, odbija się także sytuacja ówczesnego Rzymu, niszczejącego pod panowaniem etruskiej dynastii. Dodatkowo, w dziele Brittena podjęta zostaje próba wpisania tej historii w chrześcijański kontekst. Wielowymiarowość dzieła daje pole do popisu dla interpretatorów – zarówno realizatorów, jak i wykonawców, spośród których nie tylko każdy śpiewak, ale i każdy instrumentalista jest solistą. Reżyserii nowej inscenizacji dzieła, przygotowanej przez Polską Operę Królewską, podjęła się Kamila Siwińska – artystka, która już nie raz poruszała w swoich spektaklach tematy związane z rolą kobiety w kulturze" - podała Opera.

W spektaklu wystąpią również (w zależności od terminu spektaklu) Sylwester Smulczyński, Rafał Żurek, Aleksandra Klimczak, Joanna Talarkiewicz, Sławomir Jurczak, Remigiusz Łukomski, Paweł Michalczuk, Witold Żołądkiewicz, Piotr Halicki, Szymon Mechliński, Grzegorz Żołyniak, Dorota Lachowicz, Anna Radziejewska, Małgorzata Bartkowska, Katarzyna Krzyżanowska, Iwona Handzlik, Maria Złotek. Soliści, Zespół Wokalny i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej wystąpią pod dyrekcją Lilianny Krych.

Reżyser spektaklu Kamila Siwińska odpowiada również za scenografię i wizualizacje. Ruch sceniczny przygotował Tobiasz Berg. Kostiumy sceniczne przygotował Tomasz Armada, a filmowe Marlena Skoneczko.

Premiera opery odbędzie się 12 i 13 czerwca o godz. 19 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Kolejne spektakle odbędą się 26 i 27 czerwca 2021 r.