EN

22.06.2024, 12:57 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Czułych słówek” w reż. Pawła Paszty w Och-Teatrze – we wtorek

W stołecznym Och-Teatrze 25 czerwca odbędzie się premiera przedstawienia "Czułe słówka" w reżyserii Pawła Paszty. Premiera w Och-Teatrze jest pierwszą w Polsce sceniczną adaptacją książki, na podstawie której powstał nagrodzony pięcioma Oscarami film.

Paweł Paszta; fot. Robert Jaworski

Komediodramat "Czułe słówka" w reżyserii Jamesa L. Brooksa zdobył w 1984 r. pięć Oscarów w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz, aktorka pierwszoplanowa i aktor drugoplanowy. "W pamięci widzów na zawsze zapisały się wzruszające role Debry Winger, Shirley MacLaine i Jacka Nicholsona" - czytamy w przesłanej informacji.

"Historia bohaterów tej opowieści pokazuje, jak różne relacje mogą wpływać na nas, jak czasem kłamiemy, bo nie umiemy inaczej, albo jesteśmy szczerzy za bardzo, aż do bólu, szukając uwagi czy prowokując konflikty. Czułe słówka łagodzą trudną relację matki z córką, w której toksyczność miesza się z miłością i potrzebą bliskości" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Zaznaczono, że jest to historia opowiedziana wzruszająco, ale nie ckliwie; momentami refleksyjna, momentami komiczna.

"Spektakl ukazuje losy relacji nadopiekuńczej matki (Aurory) i jej córki (Emmy), od momentu narodzin aż do przedwczesnej śmierci jednej z nich. Kobiety łączy bardzo bliska, ale nieoczywista więź. Nosząca znamiona zarówno głębokiej i czułej miłości, jak również toksycznej i trudnej do zniesienia lękowej zależności oraz kontroli. Przez soczewkę ich relacji oglądamy ich związki z mężczyznami, zmagania z codziennym życiem i problemami" - napisano o akcji przedstawienia.

Przypomniano, że Emma, aby się uniezależnić i uwolnić spod wpływu kontrolującej matki, w wieku 18 lat wychodzi za mąż. "Aurora, która po śmierci męża samotnie wychowywała córkę, ma wiele zastrzeżeń do niewystarczająco elokwentnego i atrakcyjnego Flapa, wybranka Emmy. Wdowa całą swoją uwagę skupia na życiu córki, dla której jedynym wytchnieniem zdają się sporadyczne i skrywane przed matką spotkania z przyjaciółką Patsy" - czytamy w zapowiedzi.

Autor sztuki - Larry McMurtry. Adaptacja teatralna Dana Gordona powstała na podstawie powieści oraz scenariusza filmowego. Jej prapremiera miała miejsce 24 sierpnia 2007 r. w York Theater Royal.

Reżyseria i reżyseria światła - Paweł Paszta. Muzyka - Tomasz Jakub Opałka. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Aleksandra Szempruch. Asystentka ds. scenografii i kostiumów - Małgorzata Domańska. Realizacja światła - Rafał Piotrowski. Realizacja dźwięku - Michał Tatara.

Występują: Alicja Czerniewicz, Aleksandra Popławska / Katarzyna Gniewkowska, Eliza Rycembel, Krzysztof Dracz, Sławomir Holland i Karol Lelek.

Premiera - 25 czerwca o godz. 19.30 na Dużej Scenie Och-Teatru w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 26-29 czerwca.

Źródło:

PAP

Autor:

Grzegorz Janikowski

Data publikacji oryginału:

22.06.2024