EN
02.12.2021, 18:38 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Boskiej komedii" w reż. Jarosława Kiliana w Teatrze Lalka - w sobotę

mat. teatru

Człowiek, który "zabłąkał się ciemnym lesie" i "zagubił szlak niemylnej drogi", teraz usiłuje zrozumieć swój los i odnaleźć harmonię - powiedział PAP o bohaterze "Boskiej komedii" Dantego Alighieri reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Lalka w Warszawie. Premiera - w sobotę.

"Nasza wersja jest autorskim dziełem Jarosława Mikołajewskiego, poety, a także tłumacza +Boskiej Komedii+" - ocenił Kilian.

Zaznaczył, że "spektakl w Teatrze Lalka to +pierwsza mapa+, rodzaj wtajemniczenia w ten niezwykle skomplikowany poemat filozoficzny, teologiczny i historyczny". "Pierwszy krok +w ciemny las+ ma wprowadzić młodych ludzi w niełatwą, lecz piękną lekturę, z którą, mamy nadzieję, kiedyś się w pełni spotkają" - wyjaśnił.

"Pragniemy, by tak jak mentor-Wergiliusz dla Dantego, nasza inscenizacja stała się przewodnikiem dla widzów po tajemnicach wielkiego tekstu, odsłaniającym sekrety świata i zaświatów" - powiedział reżyser.

"Przeprowadzamy naszego bohatera przez Piekło, Czyściec i Niebo. Ale w istocie, jak to ma miejsce w poemacie Dantego, jest to podróż w głąb samego siebie" - zaznaczył. "Człowiek, który +zabłąkał się ciemnym lesie+ i +zagubił szlak niemylnej drogi+, teraz usiłuje zrozumieć swój los i odnaleźć harmonię" - tłumaczył inscenizator.

Wyjaśnił, że "wspólnie z autorem koncepcji plastycznej, artystą wizualnym, architektem projektów utopijnych i rozwiązań ekologicznych, Jarosławem Kozakiewiczem" szukali odpowiedzi na pytanie "jak dziś, pokazać Piekło, Czyściec i Raj?". "W rozmowach powracał trop Piekła jako spalonego lasu. Dlatego w przedstawieniu najpierw pojawi się +ciemny las+ – miejsce zbłądzenia, a potem kręgi piekielne – wypalone ogniem drzewa" - mówił. "Czyściec symbolizują topniejące lodowce" - dodał Kilian.

Reżyser podkreślił, że "Wergiliusz jest nieodłącznym towarzyszem, opiekunem i mistrzem wędrowca". "W tej roli zobaczymy znakomitego śpiewaka operowego młodego pokolenia, barytona Damiana Wilmę" - zapowiedział.

Kilian wyjaśnił, że "teatralnym wehikułem w zaświaty będzie również muzyka skomponowana przez Grzegorza Turnaua".

"Staraliśmy się być wierni poematowi. Spotkanie bohatera z Beatrice prowadzi do jego pogodzenia z ludzką dolą i z wolą Boską. Staje się też inspiracją do opisania historii" - mówił. "Dante wraca na ziemię, wychodzi z ciemnego lasu swego życia i pisze poemat, w którym usiłuje tłumaczyć to, co niepojęte" - podkreślił reżyser.

Na stronie teatru podkreślono, że "w 700-setną rocznicę śmierci włoskiego poety Teatr Lalka zaprasza na wędrówkę przez Piekło, Czyściec i Raj, w którą włączony zostaje Każdy - współczesny Everyman, stając wobec wyzwań i niebezpieczeństw otaczającego świata".

"Perspektywy metafizyczna i filozoficzna nakreślone w dziele przez Dantego dziś, +w czasach zarazy+, nabierają szczególnej wagi. Adaptacja Jarosława Mikołajewskiego, będąca swoistym reportażem z zaświatów, przybliża i oswaja tematykę utworu" - napisano .

Adaptacja - Jarosław Mikołajewski. Reżyseria - Jarosław Kilian. Koncepcja plastyczna i scenografia - Jarosław Kozakiewicz. Współpraca kostiumologiczna - Magdalena Komar. Muzyka i aranżacje - Grzegorz Turnau. Współpraca i realizacja nagrań - Paweł Piątek. Przygotowanie muzyczne - Aldona Krasucka. Choreografię opracował Karol Urbański.

Występują: Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Aneta Jucejko-Pałęcka, Bartosz Krawczyk, Jakub Mieszała (gościnnie), Wojciech Pałęcki, Magdalena Pamuła, Hanna Turnau, Damian Wilma

Premiera - 4 grudnia o godz. 17 w Teatrze Lalka w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 5 i 7-10 grudnia.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Wydarzenia Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży.

Źródło:

PAP