EN

21.01.2022, 14:35 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Bliżej chmur. Zaraz wracam" w Teatrze Collegium Nobilium - w sobotę

Na Dużej Scenie Teatru Collegium Nobilium w Warszawie 22 stycznia pokazana zostanie premiera spektaklu dyplomowego studentek Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza pt. "Bliżej chmur. Zaraz wracam" wg scenariusza i w reżyserii Ewy Konstancji Bułhak.

fot. mat. teatru

"Gdyby tak… gdyby tak… być bliżej chmur, móc więcej, uwierzyć w siebie, bo nikt dotąd w ciebie nie wierzył. Zaryzykować i na moment przystanąć, zastanowić się co dalej. Czy to, co mam, to już wszystko? Czy może jeszcze coś można tu znaleźć?" - czytamy w zapowiedzi na stronie Teatru Collegium Nobilium

Jak wyjaśniono, rzecz dzieje się na dachu nowoczesnego wieżowca. "Nasze bohaterki trafiają tam, ponieważ: ich życie wydaje im się zbyt skomplikowane, pragnęłyby czegoś innego, kogoś innego, być nie taką, jaką się jest" - napisano. Chcą być "bardziej, mocniej, czulej, dotkliwiej…".

"Jeszcze tego nie wiedzą, ale rzeczy, które się wydarzą, pozwolą im pomyśleć raz jeszcze, pomyśleć i zacząć od początku. Wrócić do punktu wyjścia? Opowiedzieć swoją historię" - napisano w zapowiedzi.

Teksty piosenek, scenariusz i reżyseria - Ewa Konstancja Bułhak, aktorka Teatru Narodowego (od 1998 roku). Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, w latach 1995–1998 była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Współpracowała również z teatrami warszawskimi: Montownia, Dramatycznym, na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Wytwórnia, Studio Buffo, Polonia, OCH-Teatrem. Grała m.in.: Jenny w "Tańcu śmierci" Augusta Strindberga, reż. Adam Hanuszkiewicz (1998), Tytanię w "Śnie nocy letniej" Williama Szekspira, reż. Jerzy Grzegorzewski (2001), "Pchłę Szachrajkę" Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk (2013) Telimenę w inscenizacji dwunastu ksiąg "Pana Tadeusza" w sześć dni, Adama Mickiewicza, reż. Piotr Cieplak (2016), Yvette w spektaklu "Matka Courage i jej dzieci" Bertolta Brechta w reż. Michała Zadary (2016).

Muzykę spektaklu "Bliżej chmur. Zaraz wracam" skomponowała Olga Lisiecka. Choreografię opracowała Patrycja Grzywińska, a scenografię i kostiumy - Marzena Wodziak. Za wizualizacje odpowiada Maria Matylda Wojciechowska, a za reżyserię świateł - Paulina Góral.

Występują: Aleksandra Ożóg (Panna Młoda), Anna Grochowska (Pani Komendant), Katarzyna Kanabus (Królowa), Pola Gonciarz (Lola), Zuzanna Galewicz (Patapapaja) i Ada Szczepaniak (Anioł).

W spektaklu wykorzystano utwór "Dachy" Juliana Przybosia oraz wiersz "Straszydło" Małgorzaty Strzałkowskiej.

Premiera spektaklu - 22 stycznia o godz. 19 na Scenie Głównej Teatru Collegium Nobilium w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 23-26 stycznia.

Źródło:

PAP