EN

11.09.2020, 10:57 Wersja do druku

Warszawa. Premiera baletowa "Noverre en action" w Polskiej Operze Królewskiej

19 września o godz. 19.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie odbędzie się premiera baletowa "Noverre en action" w reżyserii i choreografii Romany Agnel.

mat. teatru

Choć Jean-Georges Noverre, reformator i ojciec nowoczesnego baletu nigdy Warszawy nie odwiedził, pierwsza w historii Polskiej Opery Królewskiej premiera baletowa, "Noverre en action" w choreografii Romany Agnel ukaże hipotetyczne spotkanie słynnego baletmistrza z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim. Spektakl powstał do wybranej muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jeana Josepha Rodolphe’a i Macieja Radziwiłła. Zatańczą gościnnie tancerze zespołu Cracovia Danza, którym towarzyszyć będzie Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod kierunkiem Lilianny Stawarz. 

Gdy w 1766 roku Noverre utracił szczodry mecenat księcia Karola Eugeniusza w Stuttgarcie, podjął próbę pozyskania posady u młodego, od dwóch zaledwie lat zasiadającego na tronie, króla Polski. W tym celu przesłał monarsze swoją Théorie et pratique de la danse w jedenastu pięknie oprawnych tomach z dedykacją. Choć Noverre posady w Warszawie nie otrzymał, to jego balety opisane w Théorie… wkrótce zagościły na królewskiej scenie w Warszawie. Ten niezwykły zabytek piśmiennictwa, zawierający wykład na temat założeń reformy baletu, partytury, libretta i projekty kostiumów baletowych, przetrwał wieki i stał się inspiracją dla Polskiej Opery Królewskiej. 

"Noverre en action" w choreografii Romany Agnel to próba odkrycia na nowo, po ponad dwóch wiekach zapomnienia, idei mistrza Noverre.

Wydarzenie w ramach Festiwalu IN TEMPORE REGUM / MUZYKA CZASU KRÓLÓW.

Szczegóły na operakrolewska.pl.

Bilety dostępne na ewejsciowki.pl (BRAK STACJONARNEJ SPRZEDAŻY BILETÓW PRZED WYDARZENIAMI)

Zapraszamy do zapoznania się z zasadami uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Polską Operę Królewską:

Jeśli nie czujesz się dobrze, jesteś chory, miałeś styczność z osobą zainfekowaną – zostań w domu.

Zabierz ze sobą maseczkę. Po wejściu do budynku Teatru obowiązuje Cię noszenie maseczki zakrywającej usta i nos.

Po wejściu do budynku Teatru zdezynfekuj dłonie.

Koniecznie podpisz Oświadczenie Uczestnika dostępne na operakrolewska.pl. Jeśli masz taką możliwość, przynieś wydrukowane i podpisane oświadczenie, jeśli nie – wypełnij je w Teatrze, w miejscu wskazanym przez obsługę.

W dniu koncertu szatnia będzie nieczynna. Prosimy o zabranie okryć wierzchnich na widownię.

Zajmij miejsce na widowni wskazane przez obsługę.

Prosimy o wcześniejsze przybycie na wydarzenie – osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na widownię.

Dbamy o bezpieczeństwo naszych Widzów!

Przy wejściu do budynku dostępne są środki do dezynfekcji rąk.

Przestrzeń wspólna oraz sanitarna jest dezynfekowana.

Widownia będzie zapełniona w max 50%.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne