26.08.2020, 18:43 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Apetytu w dzień egzekucji" teatru kobiecego Teraz Poliż

Premiera koncertu-spektaklu pt. "Apetyt w dzień egzekucji" teatru kobiecego Teraz Poliż w reż. Barbary Wiśniewskiej odbędzie się 29 sierpnia w warszawskim Teatrze Powszechnym. Przedstawienie powstało na podstawie tekstu “Człowiek i gwiazdy” Anny Świrszczyńskiej z tomu "Teatr poetycki".

mat. teatru

"Operowe doświadczenie reżyser Barbary Wiśniewskiej i skłonność grupy Teraz Poliż do nieoczywistych rozwiązań przyjmuje w tym wydarzeniu muzyczną formę" - czytamy w przesłanej PAP informacji o premierze.

Premiera "Apetytu w dzień egzekucji" kobiecego teatru Teraz Poliż odbędzie się na Scenie Małej Teatru Powszechnego w Warszawie.

"Dramat Świrszczyńskiej to pogrążona w absurdzie opowieść o sądach, osądach, systemie kar i nagród, ale też odpowiedzialności, której brak staje się bezpośrednią przyczyną powstania tyranii. Granice światów zostają tu zatarte, a odgórnie narzucone prawa okazują się niewystarczające w kontekście okoliczności, gdy to, co symboliczne, staje się realne" - napisano w zapowiedzi koncertu-spektaklu.

"Być może bezmiar kosmosu jest większą presją niż ograniczona prawami religijnymi idea Boga/bogów? Co wspólnego ma fizyka kwantowa z dramatem antycznym? Od jakiej ilości brokatu zaczyna go być za dużo, a ile to jest w sam raz? I czy istnieją takie wagi, którymi można ważyć człowieczeństwo?" - pytają twórczynie spektaklu-koncertu.

Kobiecy teatr Teraz Poliż powstał jako niezależna grupa twórczyń związanych z teatrem i "od początku swojej działalności kładzie nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością". "Regularnie powraca do tematyki wykluczenia i przemocy, angażuje się w działania dla dzieci i młodzieży. Produkuje i prezentuje spektakle teatralne, happeningi, performances, otwarte czytania performatywne, koncerty, organizuje warsztaty teatralne i dyskusje" - napisano w informacji o zespole.

W 2015 r. Teraz Poliż zostało uhonorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodą za całokształt twórczości i działalność na rzecz kobiet.

Scenografię i kostiumy zaprojektowały Natalia Kitamikado i Anna Łysik. Muzykę opracowały Natalia Czekała i Weronika Krówka. Za przygotowanie wokalne odpowiada Weronika Krówka.

Występują: Dorota Glac, Marta Jalowska (obie z Teraz Poliż), Natasza Aleksandrowitch i Krzysztof Sokół.

Premiera "Apetytu w dzień egzekucji" - 29 sierpnia o godz. 19.30. Kolejne spektakle - 30 sierpnia, 1 i 2 września br.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne