EN

11.04.2023, 14:01 Wersja do druku

Warszawa. Powstaje Big Book Cafe MDM. Nowa scena dla literatury

Takiego miejsca jeszcze nie było. W sercu Warszawy powstaje centrum, które połączy scenę literacką i nowatorską edukację czytelników. Fundacja „Kultura nie boli” tworzy najważniejszy adres dla entuzjastów książek z całej Polski.

fot. Marta Wróbel/ Fundacja „Kultura nie boli”

Spektakle teatralne i adaptacje książek. Eksperymentalne widowiska, improwizacje i koncerty, rozmowy na palące tematy. Wieczorowa akademia dla spragnionych wiedzy, występy gwiazd kina i teatru, wizyty międzynarodowych sław literatury przez cały rok – to czubek góry literackich atrakcji, których domem będzie Big Book Cafe MDM, nowatorskie centrum literackie, które tworzy Fundacja „Kultura nie boli”.

W trzypiętrowym lokalu w Śródmieściu Warszawy działać będzie najważniejsza scena literacka w kraju. Pierwsze wydarzenia już w czerwcu.

Przenosimy kulturę czytania w nowy wymiar. Tworzymy miejsce, które pozwoli się kompletnie zanurzyć w literaturze, doświadczać jej na żywo i wśród ludzi.

– mówi Anna Król, założycielka fundacji i dyrektor artystyczna prowadzonych od 2012 r. projektów, dzięki którym „Kultura nie boli” stała się liderem innowacyjnej edukacji literackiej w Polsce.

W jednym miejscu spełnimy różne potrzeby czytelników: pragnienie lepszego rozumienia świata, głębokiej refleksji, niezapomnianych i bliskich spotkań oraz wielkich emocji. Tu literatura będzie jedną ze sztuk opowiadających nasz świat, a pisarze połączą się z aktorami i muzykami w tworzeniu niepowtarzalnych artystycznych zdarzeń.

Po dekadzie realizowania zaskakujących projektów, które przyciągają tłumy, fundacja jest gotowa zaproponować program na niespotykaną dotąd skalę. I zabrać czytelników do literatury XXI wieku.

Sercem Big Book Cafe MDM, centrum łączącego program wydarzeń, autorską księgarnię oraz kawiarnię, będzie scena literacka. Na niej jeszcze w tym roku pojawią się adaptacje literatury zagranicznej i współczesnych książek polskich. Zaroi się od sław literatury, kina i teatru, a inscenizacjom towarzyszyć będą także muzycy przygotowujący oprawę dźwiękową.

Czytanie książek to jeden z wielu sposobów bycia we wszechświecie literatury. Ale można też wejść do opowieści, zobaczyć jej interpretację. I w ten sposób zakochać się w języku, bohaterach. Tu będziemy dawać teksom nowe i ekscytujące życie – mówi Anna Król.

Big Book Cafe MDM stanie się też nieformalną akademią literatury, bo misją Fundacji „Kultura nie boli” jest rozwój edukacji literackiej w Polsce.

Będziemy uczyć nowych umiejętności, świadomego czytania, rozmowy o najważniejszych problemach współczesności w sposób, który łączy. I czerpać wiedzę od najlepszych ekspertów i autorytetów – zaprasza Paulina Wilk, która odpowiada za tworzenie programu wydarzeń. Scena Big Book Cafe MDM stanie się domem dla oryginalnych wykładów, ale też kameralnych seminariów i zajęć w przestrzeni miasta.

Ma być pierwszy adresem literackim dla wszystkich entuzjastów literatury w Polsce. W rozległej księgarni znajdzie się wyselekcjonowana oferta literatury współczesnej i klasyki, ułożona w zaskakujące sekcje tematyczne, a wygodna kawiarnia będzie sprzyjała spędzaniu czasu wśród książek. Ale zarówno literatura, jak i wydarzenia będą dostępne także dla publiczności z daleka.

Od 2020 r. program naszych wydarzeń jest nadawany w transmisjach na żywo, oglądają go widzowie w całej Polsce i wielu państwach. Chcemy jeszcze lepiej łączyć czytelników, być miejscem żywych spotkań i emocjonujących wymian. Dlatego zmieniamy się, będziemy bliżej społeczności zainteresowanej książkami i zaprosimy ją do współtworzenia programu – wyjaśnia Paulina Wilk.

Już od kwietnia Fundacja „Kultura nie boli” będzie oferować czytelnikom nowe możliwości z pośrednictwem serwisu patronite.pl. Patroni będą m.in. otrzymywać cotygodniowe serwisy informacyjne, dostęp do wyjątkowych nagrań, a także do archiwum wydarzeń. Patroni włączą się też w tworzenie wydarzeń literackich.

To naturalna droga rozwoju relacji z czytelnikami. Od lat towarzyszy nam społeczność, która świadomie i chętnie współfinansuje nasz program, m.in. poprzez targi społeczne czy zrzutki. Teraz będziemy bliżej. To ważne, żebyśmy widzieli literaturę jako przestrzeń wspólną i współtworzoną, uniezależniali ją od trendów ekonomicznych czy politycznych – mówi Anna Król. Fundacja „Kultura nie boli” w swej działalności wykorzystuje także dotacje publiczne i przychody komercyjne. Od 2020 r. realizuje Stały Program Kulturalny dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

To moment zwrotny dla fundacji, która od ponad 10 lat ożywia kulturę czytania.

Rozwijamy i odmładzamy zespół, włączyliśmy nową generację. Będziemy tworzyć nowe wydarzenia dla czytelników young adults i studentów, a nasi odbiorcy będą też pomysłodawcami programu na obu scenach literackich i podczas Big Book Festivalu – zapowiada Anna Król.

Fundacja ma za sobą już 10. edycji międzynarodowego Big Book Festival, a od 6 lat na warszawskim Mokotowie prowadzi Big Book Cafe, kameralną scenę literacką. Tam realizuje aż 150 wydarzeń rocznie.

Przestaliśmy się mieścić. Z pomysłami i nowymi możliwościami. Działamy jako całoroczna instytucja kultury. Bywają miesiące, w których każdy wieczór jest zajęty innym wydarzeniem. Rośnie grono artystów, którzy chcą z nami interpretować literaturę. Przybywa autorów, którzy chcą prezentować tu swoje teksty. A przede wszystkim przybywa ludzi, którzy potrzebują czytania do lepszego, spełnionego życia. Nowe centrum Big Book Cafe MDM jest odpowiedzią na te potrzeby – mówi Anna Król.

W liczącym blisko 600 m. kw. zabytkowym lokalu przy ul. Koszykowej 34/50 rozpoczął się remont. Anna Król, teraz jako kierowniczka przebudowy, wspólnie z konserwatorami pilnuje każdego kafelka i elementu architektonicznego, który przetrwał, odkąd budynek powstał jako część wystawionej tu w latach 1950-52 Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Sztandarowy ówcześnie projekt socrealistycznego osiedla mieszkaniowego w sercu powojennej stolicy w roku 2015 r. został wpisany na listę zabytków. Lokal, w którym wkrótce zacznie działać nowe centrum literatury, przez 70 lat był adresem Księgarni MDM, jednej z najważniejszych w Warszawie.

Projekt nowego wnętrza przygotowaliśmy z poszanowaniem jego oryginalnej koncepcji. Mam wielki sentyment do literackiej historii Warszawy i jestem dumna, że miasto właśnie nam powierzyło wprowadzenie tak ważnego miejsca w nową epokę. Duch Iwaszkiewicza, Tyrmanda i Herberta będzie tu z nami. Ale zadbamy o współczesny klimat i komfort – zapewnia Anna Król.

Na razie hałasują wiertarki, kłębią się worki z cementem i zwoje kabli, ale już w czerwcu odbędą się pierwsze wydarzenia.

Kiedy 10 lat temu zaczynaliśmy upominać się o czas i miejsce na czytanie w tym wielkim, zabieganym mieście, wydawało się, że jesteśmy utopijnymi marzycielami. A teraz? Jesteśmy na najlepszej drodze, by Warszawa nie spędziła już ani jednego dnia bez literatury – podsumowuje Paulina Wilk.

Big Book Cafe MDM oraz Big Book Cafe Dąbrowskiego będą realizować łącznie blisko 300 wydarzeń literackich rocznie.

Źródło:

Materiał nadesłany