EN

3.11.2020, 14:39 Wersja do druku

Warszawa. Po/piśmienni. 15. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

To będzie już 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie, która odbędzie się w dniach 19-22 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. I zarazem pierwsza w formule online. W jaki sposób opowiadanie historii ma szansę wybrzmieć w wirtualnym wymiarze?

mat. festiwalu

Niemal wszyscy festiwalowi goście będą opowiadać ze sceny Instytutu Teatralnego, skąd będą nadawane nasze transmisje. W programie spotkania z Muriel Bloch z Francji – znakomitą opowiadaczką i pisarką (spektakle „O głupcach z Chełma i inne historie żydowskie stamtąd i skądinąd” i „Osobliwe historie ze stacji metra Bonne-Nouvelle”); Peterem Chandem (Indie/Wielka Brytania), który zaprezentuje „Opowieści z domu matki” i „Mroczne opowieści z Indii” oraz Matsem Rehnmanem), ojcem sztuki opowiadania ze Szwecji, pisarzem i ilustratorem (spektakl „Metamorf. Legendy płci”).

Będziemy poruszać się na płynnym styku światów i tożsamości – gestu migowego i słowa (słyszalny i widzialny projekt „Migawki” Katarzyny Jackowskiej – Enemuo i Madi Roskowskiej), historii ludowej – niepiśmiennej, a jednak spisanej, chłopskiej i babskiej (Jakub Szela zawładnął wyobraźnią nie tylko Radka Raka, ale też Małgorzaty Litwinowicz – pomysłodawczyni spektaklu „Historia Jakubowa…”).

Magdalena Górska zaprosi do naszych domów noblistkę-cudzoziemkę, poszukiwaczkę radu, a może kwiatu paproci. W roli polskich pisarzy-improwizatorów wystąpią Grzegorz Uzdański i Witold Vargas. Jacek Hałas i Jarek Kaczmarek zagrają „dziadowskiego bluesa”…

Jak każdego roku kulminacją Festiwalu będzie sobotnia „Noc opowieści”, w której wezmą udział wszyscy festiwalowi artyści. Tym razem w czasie „Nocy…” poetyka sztuki opowiadania spotka się/zderzy z formułą stand up.

Jak zawsze opowiadaczom będą towarzyszyli znakomici muzycy: Jacek Hałas, Mateusz Szemraj, Jolanta Kossakowska, Olena Yeremenko, Bart Pałyga…

Informacje o Festiwalu i biletach (będą dostępne od 5 listopada): festiwalopowiadania.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne