EN
9.09.2021, 16:43 Wersja do druku

Warszawa. Polski Instytut Sztuki Filmowej pożegnał Wiesława Gołasa

Muzeum Kinematografii w Łodzi/ mat. Filmu Polskiego

Nie żyje Wiesław Gołas, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Widzowie pamiętają go z serialu "Czterej pancerni i pies", a także z takich produkcji, jak: "Dzięcioł", "Hydrozagadka", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Brunet wieczorową porą - czytamy na Twitterze Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

"W czasie II wojny światowej wstąpił do Szarych Szeregów, gdzie przybrał pseudonim Wilk. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. Podczas nieudanej akcji został aresztowany przez Gestapo" - przypomniano na stronie PISF-u.

Podkreślono, że "po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej kierowanej przez Aleksandra Zelwerowicza". "Studia ukończył w 1954 r., a następnie debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze" - dodano.

"W tym samym czasie zagrał epizodyczną rolę w filmie +Pokolenie+ Andrzeja Wajdy. W 1961 r. wcielił się w tytułową postać w +Ogniomistrzu Kaleniu+ Ewy i Czesława Petelskich, a następnie wystąpił u Wojciecha Jerzego Hasa w +Jak być kochaną+ i w komedii muzycznej +Żona dla Australijczyka+ Stanisława Barei" - napisano w informacji.

Wyjaśniono, że "u tego reżysera zagrał też później w filmach: +Kapitan Sowa na tropie+ (1965), +Nie ma róży bez ognia+ (1974), +Poszukiwany poszukiwana+ (1972), +Brunet wieczorową porą+ (1976), a także w serialu +Alternatywy 4+ (1983)".

Zaznaczono, że "ponadto ma w dorobku role w +Rękopisie znalezionym w Saragossie+ (1964) i +Lalce+ (1968) Wojciecha Jerzego Hasa, +Upale+ (1964) Kazimierza Kutza, +Dzięciole+ (1970) Jerzego Gruzy, +Hydrozagadce+ (1970) Andrzeja Kondratiuka czy serialu +Droga+ (1973) w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego".

"Z Jerzym Hoffmanem spotkał się z kolei na planie +Prawa i pięści+ (1964) i +Potopu+ (1974)" - czytamy na stronie PISF-u.

Przypomniano, że "był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie (1955-1985) oraz Teatru Polskiego w Warszawie (1985-1992)". "Grał u Kazimierza Dejmka, Konrada Swinarskiego, Gustawa Holoubka, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Łapickiego. Współtworzył Kabaret Koń, a także był członkiem Kabaretu Starszych Panów, Kabaretu Dudek oraz wykonawcą piosenki +W Polskę idziemy+ autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego" - napisano w informacji.

Podkreślono, że "Wiesław Gołas został uhonorowany szeregiem nagród za swoją działalność artystyczną".

Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórca ponad 120 ról filmowych, kabaretowych, teatralnych i telewizyjnych, Wiesław Gołas zmarł w czwartek rano. Miał 90 lat.

Źródło:

PAP