EN

12.08.2021, 17:36 Wersja do druku

Warszawa. Pokazy musicalu "Virtuoso" w Teatrze Dramatycznym - od piątku

fot. Maciej Kordula

W Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy od piątku prezentowany będzie musical "Virtuoso" inspirowany życiorysem i twórczością Ignacego Jana Paderewskiego. Autorem libretta i muzyki jest pracujący na co dzień na Broadwayu Matthew Hardy.

"Ignacy Jan Paderewski – polityk, premier, kompozytor, pianista…, ale czy tylko te określenia oddają to, jaki był naprawdę? Doskonały i wybitny w każdym calu, ale…, jaka była jego druga strona życia? Showman! Najbogatszy artysta! Filantrop! Bożyszcze tłumów! Ulubieniec kobiet!" - napisano w zapowiedzi przedstawienia na stronie Teatru Dramatycznego.

"Poznajcie Elvisa tamtych czasów! Gdyby żył w latach 70-tych, byłby gwiazdą pokroju Króla Presleya albo Beatlesów. Wpływ Paderewskiego na masową wyobraźnię był tak wielki, że szał, który zapanował w Ameryce na jego punkcie, do dziś nazywany jest +Paddymanią+" - czytamy o spektaklu.

"Opowiemy Wam historię o wspaniałym Artyście, który wykorzystał swoją popularność by pomóc swojej Ojczyźnie odzyskać niepodległość. O tym jak z lwa salonowego został jednym z najbardziej wpływowych polityków na świecie. Historię, której scenariusz nadaje się na hollywoodzki serial albo… na musical!" - napisali realizatorzy.

Jak wyjaśniono, libretto i muzykę napisał Matthew Hardy. "Zapewniło mu to wygraną w kilkuetapowym konkursie, organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM). Współpracy artystycznej podjął się Brian Kite – utytułowany reżyser musicalowy, odnoszący sukcesy w USA i Chinach, Dziekan Wydziału Teatru, Telewizji i Filmu, na renomowanej uczelni University of California w Los Angeles" - czytamy na stronie Teatru Dramatycznego.

Scenariusz, muzyka i słowa - Matthew Hardy. Tłumaczenie - Lesław Haliński (libretto), Przemysław Kieliszewski (teksty piosenek). Współpraca - Brian Kite. Orkiestracja i aranżacje wokalne - Andrew Fox. Reżyseria - Jerzy Jan Połoński. Choreografia - Paulina Andrzejewska-Damięcka. Kierownictwo muzyczne - Radosław Mateja. Scenografię zaprojektował Mariusz Napierała, a kostiumy - Agata Uchman.

W postać głównego bohatera – Ignacego Jana Paderewskiego – wcielają się Janusz Kruciński oraz Marcin Januszkiewicz. W obsadzie znaleźli się także, m.in.: Anna Lasota (Helena Górska / Paderewska), Barbara Melzer (Helena Modrzejewska), Katarzyna Tapek (Helena Bibesco), Radosław Elis i Jarosław Patycki (Władysław Górski / Józef Piłsudski).

Przedstawienie powstało z inicjatywy IAM. Więcej informacji o konkursie i premierze "Paderewski Musical" w Stanach Zjednoczonych znaleźć można na stronie: www.culture.pl.

Pokaz gościnny na Scenie im. G. Holoubka Teatru Dramatycznego w Warszawie - 13 sierpnia o godz. 19.30. Kolejne przedstawienia - 14 i 15 sierpnia br.

Źródło:

PAP