EN

6.03.2024, 18:49 Wersja do druku

Warszawa. Pokazy instalacji „Syndrom Zachodzącego Słońca” w Centrum Sztuki Włączającej - 9 i 10 marca

W warszawskim Centrum Sztuki Włączającej / Teatrze 21 w sobotę i niedzielę odbędą się pokazy instalacji multimedialnej "Syndrom Zachodzącego Słońca" - poinformowała PAP Aleksandra Mahmud z Centrum Sztuki Włączającej. Praca trójki artystów odnosi się do procesów starzenia się umysłu.

mat. organizatora

"Instalacja jest artystycznym zapisem spotkania trójki artystów Jana Domicza, Justyny Sobczyk i Dominika Strycharskiego z pacjentkami i pacjentami Ośrodka Badawczo-Naukowo-Dydaktyczny Chorób Otępiennych wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego w Ścinawie, z wykorzystaniem fragmentów książki Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o demencji Wendy Mitchell, którą czyta Krystyna Nowacka przy muzyce granej na żywo przez Dominika Strycharskiego" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, w dniach 19-21 stycznia trójka artystów przeprowadziła warsztaty performatywno-muzyczne, które zostały zarejestrowane w postaci nagrań audio-wideo i stały się bazą do stworzenia performansu. "Proste działania ruchowe i dźwiękowe, krok po kroku doprowadziły do odkrycia ukrytej w ciele tęsknoty za szumem fal, dotykiem wiatru i zapachem wakacji nad morzem" - napisano.

"Jasne, demencja to paskudna diagnoza, ale tak jak wszystko w naszym życiu ma swój początek, środek i koniec. Kto wie, w jakim punkcie swojej podróży z demencją teraz jesteś?" - pyta w swojej książce Wendy Mitchell.

Pokazy instalacji multimedialnej "Syndrom Zachodzącego Słońca" - 9 i 10 marca o godz. 18 w warszawskim Centrum Sztuki Włączającej / Teatrze 21 (ul. Władysława Skoczylasa 10/12). Po pokazach rozmowy z twórcami oraz Agnieszką Żelwetro poprowadzi Marta Białek Graczyk. Na wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

10 marca o godz. 17.00 w Centrum Sztuki Włączającej odbędzie się wykład Agnieszki Żelwetro pt. "Mówię, co pamiętam, żeby nie zapomnieć. Opowieść o tym, jak starzeje się nasz umysł".

Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 18 lat swojej działalności stworzył kilkadziesiąt spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). W 2019 r. spektakl "Rewolucja, której nie było" został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie.

Obok działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 r. Teatr 21 został nagrodzony Paszportem "Polityki" w kategorii "Teatr".

Aktualnie Teatr 21 tworzy projekt Centrum Sztuki Włączającej, które jest pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie poświęconą twórczości artystów z niepełnosprawnościami.

Źródło:

PAP