Instytut Teatralny zaprasza 29 marca o godz. 19.00 na spektakl „To, co straszy” w reżyserii Jacka Wilantewicza z Teatru Stajnia Metamorficzna (Fundacja Studio 27). Pokaz odbędzie się w ramach projektu Otwartej Sceny IT. Bilety w cenie 50 zł dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Spektakl przywołuje ludową wizję świata, porusza się w obszarach ludowego horroru. Opowiada o siłach nadprzyrodzonych, takich jak diabły, mamuny i topielice. Symboliczną oś spektaklu stanowi młyn, wokół którego krążą niepokojące zdarzenia – praca młyńskiego koła, uruchomianego przez siły natury, wyznacza cykle w życiu mieszkańców młyna. Przedstawiona w spektaklu historia jest rodem z tradycyjnych baśni; łączy w sobie elementy folkloru i wierzeń z obszarów polskiej wsi.
Na żarnach młyna ścierają się ludzkie losy. Mechanizmem tym kieruje Matka Natura, która popędza zaprzęgnięte do pracy instynkty. Wszystko toczy się dobrze do czasu, gdy owe instynkty wymykają się, a diabły rozpoczynają swój hulaszczy taniec – w rytmie bębna, piszczałek i basów kreślą magiczne znaki. Ukazanym w przedstawieniu obrazom towarzyszą obrzędowe i nabożne pieśni tworzące nastrojową warstwę muzyczną.
Zachęcamy do wysłuchania rozmowy o spektaklu oraz obejrzenia reportażu z premiery.
Spektakl „To, co straszy” | Otwarta Scena IT
produkcja: Teatr Stajnia Metamorficzna (Fundacja Studio 27)
scenariusz, reżyseria, scenografia: Jacek Wilantewicz
asystent reżysera: Tamara Yelchaninova
muzyka: Witold Roy Zalewski
śpiew: Dominika Oczepa
występują: Tamara Yelchaninova, Jacek Wilantewicz
Spektakl „To, co straszy” powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Ziębice.
Spektakl powstał podczas 4. edycji programu OFF Polska, w ramach której organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie na stworzenie spektaklu oraz jego eksploatację. Do 14 marca trwa nabór zgłoszeń do 5. edycji – kliknij tutaj, aby przeczytać więcej.