EN

9.11.2023, 12:37 Wersja do druku

Warszawa. Pokaz spektaklu „Tańcząc Boską Komedię” w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

15 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się pokaz spektaklu „Tańcząc Boską Komedię” w choreografii Elwiry Piorun z Teatru Tańca Zawirowania.

fot. mat. organizatora

TAŃCZĄC BOSKĄ KOMEDIĘ to ambitna próba zmierzenia się z dziełem Dantego, który wykreował w czternastym wieku swoją wizję świata pozaziemskiego. Była ona na tyle silna, że przetrwała pokolenia i wciąż oddziałuje na współczesność. W przedstawieniu nie chodzi o to, żeby opowiedzieć wszystkie wątki zawarte w poemacie, gdyż to nie jest możliwe w godzinnym spektaklu, ale żeby choć trochę zbliżyć się do niektórych poruszanych w nim tematów. Tak jak „Boska Komedia” opisywała świat średniowiecza z całym jego bogactwem idei i ostrzegała przed moralnym osądem w zaświatach, tak tancerze próbują zastanowić się nad współczesnym światem. Rzecz dzieje się nie w świecie pozaziemskim ani w dawnych czasach, ale tu i teraz. Punktem wyjścia jest refleksja, że przechodząc przez życie można zetknąć się ze swoim Piekłem, Czyśćcem i Niebem.

„Tańcząc Boską Komedię” to bardziej impresja dotykająca poszczególnych tematów niż próba ich dogłębnego pogłębiania. To raczej wyzwanie dla choreografa i tancerzy, żeby spróbować zamienić skomplikowany język poezji Dantego, nasycony rozbuchanymi obrazami plastycznymi na język tańca. Chodzi o to, żeby przedstawić równie sugestywny obraz świata, który można podobnie chłonąć za pomocą wszystkich zmysłów i przy jego pomocy pobudzić refleksję nad współczesnym życiem i jego konsekwencjami. To próba wprowadzenia minimum porządku w świat chaosu i nadmiaru, który nas otacza.

Choreografia: Elwira Piorun

Dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa

Występują: Liwia Bargiel, Aleksandra Krajewska, Michał Adam Góral, Michał Przybyła

Współpraca twórcza: Gieorgij Puchalski

BILETY: butik.teatrwielki.pl

WYDARZENIE FB: https://fb.me/e/fGy5G5dzu

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=BeFbxyH-s64

Źródło:

Materiał nadesłany