EN

26.01.2021, 16:38 Wersja do druku

Warszawa. Pokaz online realizacji telewizyjnej "Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie" - w środę

mat. teatru

W środę, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, zaprezentowana zostanie realizacja telewizyjna "Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona - podano we wtorek na Facebooku Teatru Żydowskiego w Warszawie.

We wpisie przypomniano, że "spektakl zrealizowano na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie w roku 2003 z gościnnym udziałem: Krystyny Jandy, Andrzeja Blumenfelda, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Władysława Kowalskiego, Jacka Lenartowicza, Olgierda Łukaszewicza i Jerzego Treli, aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie oraz Moskiewskiego Chóru Kantorów".

"+Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie+ to najwybitniejsze literackie świadectwo Holokaustu i dzieło światowej literatury, wstrząsający poemat łączący w sobie elementy autobiograficznej opowieści, żałobnego trenu i historycznej relacji, będący jedną z najoryginalniejszych i najbardziej przejmujących świadectw Holokaustu" - powiedziała dyrektor Teatru Żydowskiego i współtwórczyni spektaklu Gołda Tencer, cytowana na Fb.

Jak przypomniano na Fb Teatru, "poeta, który stracił żonę i dwóch synów, opisał w +Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie+ dramatyczne wspomnienia z życia i powstania w getcie warszawskim, których był świadkiem".

"Utwór powstał w latach 1943-44. Kacenelson zakopał go w butelce na terenie obozu Vittel we Francji, w którym przebywał wraz z trzecim synem po nieudanej próbie uratowania w ramach akcji +Hotel Polski+. Cudem odnaleziony podczas wyzwolenia obozu poemat jest głosem poety zza grobu, żałobnym trenem o utracie rodziny i przyjaciół, opowieścią o narodzie skazanym na zagładę" - napisano. Jak dodano, "Kacenelson wraz z synem zostali zamordowani w Auschwitz w 1944 r.".

Scenariusz i reżyseria - Gołda Tencer i Szymon Szurmiej. Scenografię zaprojektował Jerzy Kalina. Kierownictwo muzyczne sprawowali Teresa Wrońska i Janusz Tylman. Reżyseria telewizyjna - Jacek Dybowski.

Przedstawienie do obejrzenia 27 stycznia o godz. 19.30 na Fb i na kanale YouTube Teatru Żydowskiego, oraz na Fb Fundacji Shalom.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne